راهنمای خرید فرش, فرش ماشینی

تمام آنچه قبل از خرید فرش ماشینی باید بدانید(اصطلاحات مهم+ نکات طلایی)

خرید فرش ماشینی

بیش از 40 سال از ورود فرش های ماشینی به خانه های ایرانی می‌گذرد. در تمامی این سال ها مهارت و سلیقه ایرانی در طراحی فرش ها ورود کرده اند. تنوع بالایی از این محصول در این بازار دیده می‌شود. تفاوت سلیقه و تنوع محصولات فرش ماشینی خرید فرش را برای خریداران مشکل تر کرده است. در این مقاله قصد داریم تمام نکاتی که در خرید فرش ماشینی مؤثر هستند را معرفی کنیم تا خرید به انتخابی آسان تبدیل شود.

سوالاتی که هنگام خرید فرش ماشینی، ذهن خریداران را مشغول می‌کند این است:

با شناخت بهتر دنیای فرش ماشینی، خرید فرش ماشینی کار آسان‌تر و دلپذیرتری می شود. بیایید کمی در این دنیا قدم بزنیم و با اصطلاحات مهم در خرید فرش آشنا شویم.

اصطلاحات مهم هنگام خرید فرش ماشینی

زمانی که وارد بازار فرش می‌شوید قیمت اولین فرش را که می پرسید فروشنده از ویژگی هایی می‌گوید که شاید تاکنون به گوشتان نخورده باشد. از رنگ و طرح، از نقش های متفاوت، از شانه و تراکم فرش، از جنس و خاب نخ فرش می‌گوید. اصطلاحات رایجی در دنیای فرش وجود دارد و با شناخت این اصطلاحات هم خرید فرش راحت تر می شود و هم انتخاب مناسب تری خواهید داشت.

شانه فرش

در دستگاه های بافندگی به طور معمول بخشی به نام شانه فرش وجود دارد که تار فرش از بین شانه رد می شود. در واقع تراکم عرضی در قسمت گره هایی که بافته شده اند را همان شانه فرش می گویند و واحد آن متر است و به راحتی محاسبه می شود. به طور مثال اگر می گوییم فرشی ۱۰۰۰ شانه است یعنی در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد می باشد بدین ترتیب با محاسبه گره های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می توانیم  شانه فرش را اندازه گیری کنیم. یک تفاوت فرش ۷۰۰ با 1200 شانه و 1500 شانه همین تعداد گره هاست البته تفاوت های زیادی نیز وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

 

تفاوت شانه و تراکم فرش

تراکم فرش و شانه فرش از مشخصه های اصلی در فرش هستند. همان طور که گفته شد شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش و در هر متر از عرض آن وجود دارد. تراکم نیز به تعداد گره هایی گفته می شود که در طول فرش و در هر متر از طول آن واقع شده است. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می شود. توضیحات بیشتر درباره تفاوت شانه و تراکم در این مقاله آمده است.

نکته مهم :بالاتر بودن شانه فرش سبب می شود که بافت فرش ریز تر باشد که شباهت بیشتری را به فرش دستباف خواهد داشت و معمولا به این نوع فرش ها فرش ماشینی دستبافگونه می گویند.

 تراکم فرش

فرش های ماشینی که در منازل وجود دارد در شانه ها و تراکم های مختلفی هستند. یکی از این فرش ها فرش ۷۰۰ شانه است که تراکم ۲۵۵۰ دارد ، دیگری فرش ماشینی 1200 شانه است که تراکم 3600 دارد و فرش 1500 شانه است که دارای تراکم 4500 است و بالاترین میزان تراکم را دارا می باشد. این تراکم ها بالاترین میزان هستند و در انواع مختلفی نیز می باشند. ضخامت ، لطافت ، ریز بافتی و … دیگر تفاوت فرش ۷۰۰ با 1200 شانه و 1500 شانه می باشد. هرچه شانه و تراکم فرش  بالاتر باشد فشرده بودن آن سخت تر است و فرش های با تراکم و شانه بالا از کیفیت بالایی نیز برخوردارند.

جنس نخ فرش

عوامل مختلفی بر کیفیت و خرید فرش ماشینی اثر گذارند اما مهم ترین آن جنس نخ خاب فرش است که اصلی ترین عامل در کیفیت فرش است. فرش ماشینی با نخ خواب وارد دنیای دیگری می شود. نخ خواب همان نخی است که سطح فرش را می پوشاند و جهت بافت گره‌هاي رنگ بکار می رود. نخ خواب عاملی مهم در تعیین استحکام و دوام هر فرشی است. نخ هایی که معمولاً برای بافت فرش های ماشینی به کار می روند از نوع الیاف مصنوعی هستند که معروف‌ترین آن ها نخ اکریلیک، نخ نایلون، نخ پلی استر (همان ابریشم مصنوعی)، نخ پلی پروپیلن و بی سی اف است. در این مقاله درباره جنس انواع نخ خاب فرش توضیح داده ایم. اگر دنبال انتخاب مناسب‌ترین جنس نخ هستید آن را مطالعه کنید.

نکته مهم برای خریداران: در یک مقایسه اجمالی و با توجه به کیفیت و تقاضای خرید فرش، پرطرفدارترین نخ فرش جنس آکریلیک بوده و بعد از آن‌ها فرش های پلی استر و نظیر آن محبوبیت دارند.

الیاف اکریلیک از لطافت بالایی برخوردار بوده و حسی شبیه به پشم دارند. پیشنهاد ما برای خرید یک فرش با کیفیت ، فرش 100 درصد اکریلیک هیت ست شده  است. در فرایند هیت ست ، نخ با عملیات مختلف و با استفاده از بخار و حرارت تثبیت میشود و در نتیجه رنگ فرش هم ثابت می ماند.

ویژگی فرش اکریلیک هیت ست شده

  • پرزدهی ندارند و به دلیل پرزدهی بسیار کم ضد حساسیت هستند.
  • خاصیت برگشت پذیری نخ بالاست و به مرور زمان در اثر رفت و آمد کوبیده نمی شود.
  • در برابر نور ،سرما، گرما و رطوبت مقاوم هستند.
  • گرد وغبارجذب نمی کنند.
  • در برابر گرمای زیاد مقاوم هستند به طوری که دمای  اتو در زمان محدود آسیبی به فرش وارد نمی‌کند.
  • شفافیت و ثبات رنگ بالایی دارند و طرح ها و رنگ های زیبا تر وچشم نوازتری دارند.
  • فرش‌های اکریلیک با شستشوی اصولی خراب نمی‌شوند ، تغییر شکل نمی‌دهند و قابلیت برگشت پذیری بیشتری دارند.
  • فرش اکریلیک درمقایسه با پلی پروپیلن و پلی استر مقاومت بیشتری دارد و بهتر است برای مکان های پر تردد از فرش اکریلیک استفاده شود.

برای تشخیص نخ اکریلیک ازپلی پروپیلن و پلی استر به نرمی فرش دقت کنید. فرش اکریلیک نرم تر بوده وبا لمس دست به راحتی سر میخورد . اما الیاف پلی پروپیلن و پلی استر زبرتر هستند و معمولا نخ‌های ضخیم تری دارند. در فرش های باکیفیت از نخ های پلی استر و پنبه در تار و پود ان استفاده میشود که باعث افزایش عمر فرش می‌شود.

ابعاد فرش

بعد از انتخاب شانه و تراکم و جنس فرش عامل مهم دیگر هنگام خرید فرش ماشینی توجه به ابعاد آن است. ابعاد فرش با محیطی که قصد پوشش آن را داریم محدود می شود. پس قبل از هرچیز ابعاد اتاق یا پذیرایی خانه تان را اندازه بگیرید. حالا اگر فرشهای کناره ای و گلیم های کوچک را از لیست حذف کنیم انتخاب ما در خرید فرش به صورت زیراست:

فرش ۴ متری: 2/25×1/5 متر

فرش ۹ متری: 3/5×2/5  متر

فرش ۱۲ متری: 4×3 متر

فرش ۲۴ متری: 6×4 متر

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که ابعاد فرش بهتراست تا نیم متر کوچک‌تر از ابعاد محیط مورد نظر باشد چرا که در صورت بزرگ‌تر بودن به بافت و ساختار فرش آسیب می رسد و بعد از مدتی فرش پاره و خراب می شود.


قیمت فرش 12 متریفرش ماشینیپر فروش ترین فرش ماشینیفرش بامبو
بیشتر بخوانید…

طرح و نقشه فرش

از تمام موارد گفته شده در بالا که بگذریم به اصل مهمی می رسیم که موقع خرید فرش هر بیش از هر چیز نگاهمان را جلب می کند. طرح و نقش فرش. در یک دسته بندی اولیه طرح فرش ها در دو دسته سنتی و مدرن قرار می گیرند. اکثرطرح های سنتی برگرفته از طرح فرش های دستباف هستند که در این مقاله می توانید ار جدیدترین مدل فرش ماشینی دیدن فرمایید. انتخاب طرح کاملا برحسب سلیقه افراد است.

رنگ فرش در خرید فرش ماشینی

رنگ فرش هنگام خرید فرش ماشینی عاملی است که با توجه به دکوراسیون و کاربرد فرش تعیین می شود. معمولاً با تعویض دکوراسیون منزل فرش ها هم تعویض می شوند. تنوع رنگ در فرش های جدید بیش از پیش قابل مشاهده است. فرش‌های 1500 شانه این تنوع رنگ را به حد اعلا رسانده اند البته طرح فرش هم در جلوه رنگ های بکار رفته بسیار اثرگذار است.

توجه به برند و شناسنامه فرش

برندهای معتبر برای حفظ اعتبار برند خود فرش‌های با کیفیت بالا را عرضه می کنند و برای راضی نگه‌داشتن مشتریان خود قیمت فرش ماشینی واقعی را ارائه می دهند. شناسنامه هر فرش هویت فرش و تولید کننده آن است. فرشی که فاقد شناسنامه است نمی تواند در تولیدی های فرش اصل و معتبر تولید شده باشد. در این شناسنامه نکات مهمی درباره مشخصات فرش ذکر شده است. برچسب یک فرش اصل شامل نام، علامت تجاری تولید کننده (لوگو)، و مشخصاتی نظیر کد طرح (نقشه) فرش، تراکم طولی و عرضی آن، تعداد رنگ فرش، جنس نخ، علامت استاندارد و غیره است.

قبل از اقدام به خرید فرش ماشینی چند نکته را در نظر داشته باشید

نکته 1: رنگ فرش لزوماً نباید هم رنگ با مبل و پرده باشد. بهتر است از رنگ های مکمل استفاده کنید تا نمای خانه خود را زیباتر کنید.

نکته 2: به مکانی که فرش استفاده می شود توجه کنید اگر برای مسیرهای پر رفت آمد خانه تان به دنبال فرش هستید توجه به استحکام و دوام فرش نکته مهم‌تری است.

نکته 3: اگر فرزند کوچک دارید و نرمی و لطافت فرش برای شما اهمیت دارد به خواب فرش حتماً دقت کنید

نکته 4: در خانه های پر جمعیت استفاده از رنگ های تیره و طرح های شلوغ مناسب تر است و کثیفی فرش کمتر مشخص می شود.

سخن پایانی:

خرید فرش ماشینی هم مانند هر خرید دیگر اصول مربوط به خود را دارد. اگر این اصول را رعایت کنید می توانید با قیمت مناسب فرشی متناسب با نیازتان را خریداری کنید. تمام اصولی که در خرید فرش مهم و اساسی هستند در این مقاله شرح داده شده است. با نگاهی به این مقاله می توانید خرید مطمئنی داشته باشید و در روزهای پس از خرید فرش دیگر به حسرتی فکر نکنید که چرا تمام نکات مهم را در نظر نگرفته بودید.

فروشگاه بزرگ فرش افرند با تکیه بر دانش و سابقه مدیران خود توانسته با فرش‌های زیبای خود مهمان منازل بسیاری از شما همراهان عزیز باشد. شما می‌توانید از دسته بندی‌ فرش کلاسیک ماشینی، فرش دستباف‌نما ماشینی، فرش پتینه، گبه ماشینی، فرش ماشینی فانتزی، گلیم ماشینی، فرش آشپزخانه و فرش کودک  فروشگاه فرش افرند دیدن بفرمائید.

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تمام آنچه قبل از خرید فرش ماشینی باید بدانید(اصطلاحات مهم+ نکات طلایی)

نظرات بسته شده است.