مقالات افرند, نگهداری و نظافت فرش

چرا فرش تازه پرز می دهد؟ چگونه پرز فرش را متوقف کنیم؟

پرز دادن فرش ماشینی

فرش تازه ای خریداری کرده اید و فرش پرز می‌دهد. موقع نشستن روی فرش انتظار دارید. از نرمی و لطافت آن لذت ببرید اما با دنیایی از پرز مواجهه می شوید. زمانی ذهن تان بیشتر درگیر می شود که پس از چند هفته پرز دادن فرش تمام نمی شود و مشکل جزئ اسیبهای قالی محسوب می شود. این شدت بالای پرزدهی کلافه‌تان کرده است. کارخانه تولید پرز. سؤالات زیادی ذهن شما را درگیر می‌کند «علت پرز دادن فرش من چیست؟». یا «چطور می توانم پرز فرش ماشینی را از بین ببرم؟»

در این مقاله قرار است علت پرز فرش و روش های رفع پرز فرش را با یکدیگر مرور کنیم. گاهی با دانستن علت پرز دادن فرش به راحتی می توانید آن مشکل را برطرف کنید. در این مقاله تمام روش های ممکن برای رفع پرز دادن فرش را به شما می گوییم. اما گاهی عامل اصلی پرز دادن فرش جنس نخ، الیاف و کیفیت آن است و قابل رفع کردن نیست. با همراهی کردن ما می توانید با درک این تفاوت راه حل پرز دادن فرش خود را پیدا کنید.

علت پرز فرش

زمانی که به تازگی فرش را خریده اید شاید فروشنده به شما گفته باشد پرز دادن فرش در روزهای اول طبیعی است. اما ماه ها می گذرد و هنوز درگیر پرزهای فرش هستید. این نسبت آن‌قدر زیاد است که به شدت کلافه شده اید. بهتر است بدانید در تولید فرش عواملی هستند گه اگر به خوبی رعایت نشوند فرش شما دچار پرزدهی بالا می شود:

کیفیت و جنس الیاف مورد استفاده در فرش

کیفیت و جنس الیاف مورد استفاده در تولید فرش در بر میزان پرزدهی بسیار مؤثر است. در میان فرش های ماشینی ایرانی فرش از جنس آکریلیک کیفیت بالایی دارد. و دوام و ماندگاری این فرش زبانزد است؛ اما همین جنس فرش یکی از معایبی که دارد پرز دادن است. پرز دادن فرش آکریلیک محدود به چند هفته اول است؛ و اگر پس از چند ماه همچنان پرزدهی را مشاهده کردید الیاف بی کیفیت و نامرغوب در تولید فرش به کار رفته است.

نکته مهم: اخیرا در تولید نخ آکریلیک از فرایندی به نام هیت ست استفاده می شود. که مشکل پرز دادن فرش ماشینی اکریلیک را برطرف کرده است. اکثر فرش های موجود در بازار از همین نوع هستند.

دستگاه ریسندگی فرش

در تولید نخ های فرش های ماشینی دستگاه های مخصوصی بکار گرفته می شود. در صورت تنظیم نبودن این دستگاه ها یا عدم دقت در مراحل تولید نخ‌ها نهایتاً پرز دادن فرش حتمی است.


راه‌های خانگی و ساده مبارزه با پرز فرش  از بین بردن لکه های زرد فرشمراقبت از فرش ماشینی
بیشتر بدانید…

دمای نامناسب و آهار نخوردن

نخ خاب فرش با نمره های مختلف و الیاف متفاوت در فرش به کار می رود این خود  عامل تغییر کیفیت فرش ماشینی است. برای دوام بالا و عدم پرزدهی نیاز به فرایندی به نام هیت ست است. در این فرایند بافت درونی نخ ریسیده شده توسط بخار و حرارت تثبیت میشود اگر پروسه آهار زدن فرش بدرستی انجام نشود الیافی که تحت نفوذ آهار قرار نگرفته اند باعث پرز دهی فرش می شوند که البته این اشکال در دستگاههای مدرن رفع گردیده است

تراکم و تعداد شانه فرش

تعداد شانه و تراکم فرش یکی از عوامل مهم در پرز دادن فرش است. رابطه بین تراکم و تعداد شانه فرش با میزان پرزدهی فرش، رابطه‌ای معکوس دارد. به این معنا که هر چقدر تراکم و تعداد شانه فرش بیشتر باشد، میزان پرزدهی آن کمتر است و بالعکس. مثلاً در فرش های 1200 شانه میزان پرز دادن فرش بسیار کمتر از فرش 700 یا 1000 شانه است؛ و همین‌طور در فرش 700 شانه میزان پرزدهی کمتر از فرش 500 شانه است، البته کیفیت نخ و…. هم در کنار آن تاثیر دارد. 

علت پرز فرش چیست؟

عوامل مرتبط با فرایند تولید در پرز دادن فرش

علاوه بر مواردی که پیش از این گفتیم عواملی هستند که در طی فرایند تولید فرش باید رعایت شوند و در صورت بی توجهی به این موارد پرز دادن فرش حتمی است:

 • استفاده کافی از آب و روغن در مرحله ریسندگی الیاف فرش
 • تاب مناسب در نخ های خاب فرش
 • توجه به مراحل پرداخت و تکمیل فرش ماشینی

نکته مهم: یکی از عوامل مؤثر در پرز فرش پاخوری زیاد فرش است. نخ های فرش به مرور زمان در اثر عوامل سایشی و اصطکاکی مثل زیاد پا خوردن از حالت کیفی اولیه خود خارج می‌شود. اگر فرش شما در مسیرهای پر رفت و آمد است پس از مدتی پرز فرش شروع می شود.

در حالت کلی می‌توان گفت میزان پرز دادن فرش ماشینی به عواملی همچون طول الیاف نخ خاب ، ساختمان و نوع نخ به کار رفته، کیفیت الیاف  به کار رفته، تعداد شانه، تراکم فرش ، کیفیت تکمیل فرش و غیره بستگی دارد.

چطور پرز دادن فرش را متوقف کنیم؟

 • استفاده از جارو (برقی یا دستی) برای رفع پرز: استفاده از جاروهای حصیری و شمالی، جاروی دستی در رفع پرز فرش مؤثر است. بهتر است قبل از استفاده، جارو را نمناک کرد تا بتوانند پرزهای بیشتری را جذب کنند. در صورت استفاده از جاروبرقی موتور روی سرعت کم تنظیم شود و در جهت خاب فرش کشید شود تا بتواند پرزهای بیشتری را از بین برد.

نکته مهم: برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید جارو کشی تا مدت دو تا سه هفته انجام شود. برای جلوگیری از ایجاد مشکلات تنفسی حتماً پنجره ها را باز بگذارید

 • استفاده از شانه‌های مخصوص فرش: برای از بین بردن پرز فرش استفاده از شانه فرش نیز مؤثر است. در صورت استفاده از این روش شانه را در جهت خاب فرش بکشید.
 • استفاده از دستمال مرطوب: دستمال مرطوب و نمدار در جهت خاب فرش در رفع پرز فرش مؤثر است
 • استفاده از فوم نگهدارنده فرش: فوم فرش با جذب فشار پا، میزان پا خوردگی را کاهش می دهد و در نتیجه میزان پرز دادن فرش را کاهش می‌دهد. این فوم از پوسیدگی فرش هم جلوگیری می کند
 • استفاده از شامپوی فرش: استفاده از شامپوی فرش برای رفع پرز باید بر اساس اصولی و بلافاصله بعد از خرید فرش انجام شود.
 • استفاده از چسب کاغذی: چسب کاغذی را روی فرش بچسبانید و سپس به آرامی از روی فرش جدا کنید تا پرزهای فرش را جمع کند.
 • استفاده از کیسه حمام: کیسه حمام را خیس کنید و در جهت خاب فرش روی فرش بکشید. البته باید به دفعات این کار را تکرار کنید.
 • استفاده از یک غلتک چسبنده: این نوع غلتک ها معمولا در قسمت لباسشویی فروشگاه‌ها موجودند. ورقه های به کار رفته در غلتک که قابل تعویض هستند خاصیت چسبندگی دارند. غلتک‌های چسبان روی فرش و از سمت بالا به پایین حرکت داده می‌شوند و با این کار پرزهای فرش به ورقه چسبناک غلتک می‌چسبند
 • استفاده از خدمات یک قالی‌شویی معتبر
 • استفاده از دستگاه‌های پرز گیر

نکات مهم در رفع پرز دادن فرش

 • در پرز گیری فرش‌ بهتر است از آب گرم استفاده نشود.
 • برای پرز گیری فرش تازه و نو هرگز از مواد شوینده همچون پودرهای لباسشویی دارای آنزیم استفاده نشود

سخن نهایی

پرز دادن فرش در مورد برخی فرش های ماشینی بسیار رایج است. با این حال روش هایی هم برای رفع پرز فرش ماشینی وجود دارد. پیشنهاد ما این است قبل از خرید فرش ماشینی با شناخت عوامل پرزدهی انتخاب بهتری داشته باشید. توجه به عواملی نظیر استفاده از بهترین نوع الیاف برای تولید فرش، استفاده از تراکم و شانه مناسب همه عوامل مهمی هستند. در صورت انتخاب فرش آکریلیک حتماً به استفاده از فناوری هیت ست در تولید نخ آن دقت داشته باشید. انتخاب مناسب شما را از دردسرهای بعدی رها می کند.

یکی از ویژگی‌های ممتاز فرش افرند استفاده از نخ آکریلیک هیت ست شده می‌باشد که پرزدهی فرش را به حداقل می‌رساند. برای مشاهده انواع فرش ماشینی، می‌توانید وارد صفحه فروشگاه ما شوید و از دسته بندی‌های فرش کلاسیک ماشینی، فرش دستباف‌نما ماشینی، فرش پتینه، گبه ماشینی، فرش ماشینی فانتزی، گلیم ماشینی، فرش آشپزخانه، فرش کودک و فرش چاپی مشاهده بفرمائید.


انواع فرش ماشینیپرفروش ترین فرش ماشینیقیمت فرش ماشینی
بیشتر بخوانید…

1.اگر پاخور فرش زیاد باشد، چه تاثیری در پرز دادن فرش دارد؟

اگر فرش در مسیرهای پر رفت و آمد باشد، پس از مدتی پرز دادن فرش شروع می شود.


2.برای کم شدن پرز دادن فرش، بهترین نخ آکریلیک کدام است؟

نخ آکریلیک هیت ست شده.


3.پرز دادن فرش اکریلیک چه مدت طول می‌کشد؟

محدود به چند هفته اول است و اگر پرز دادن فرش چندین ماه طول کشید، از الیاف بی کیفیت و نامرغوب در تولید فرش استفاده شده است.


اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۱ رای

نوشته های مشابه

11 دیدگاه در “چرا فرش تازه پرز می دهد؟ چگونه پرز فرش را متوقف کنیم؟

 1. عارف اصغری گفت:

  فرش خریدیم به نام فرش کاشان
  فوق العاده پرز دارد…700 شانه تراکم 2550

  1. fatahi گفت:

   سلام و ارادت،
   نخ خاب فرش اگر از جنس اکریلیک هیت ست شده باشه ابتدا خیلی جزیی پرز میده وپس از کوتاهی خوب میشه. ولی اگه هیت ست نشده باشه مدت زمان بیشتری پرز خواهد داد.

   1. Ashoori گفت:

    دوست عزیز چرا ذهن بیننده رو درگیر میکنی با این توضیحات نادرست شما گفتی یکی دوهفته پرز میده فرش آکرولیک خوب ولی اگه به ماه برسه بازم پرز الیاف مناسبی استفاده نشده این حرفت معنی ای نمیده چرا نمیده چون ک اون شخصی ک فرش خریده شاید در طول شبانه روز ۵ ساعت رفت آمد داشته باشه رو فرش بقیش سرکار باشه چجوری فرشی ک پا نخورده اون پرز نوعیش در بیاد فرش قاعدتا باید پا بخوره رفت آمد داشته باشه تا پرزش در بیاد دیگه وسیله برقی نیس ک اوتومات پرزشو دفع کنه خودش باید استفاده باشه این حرف شما مال زمانیه ک فرش پا بخوره جارو بخوره تا زودتر خارج شه پرزش ن ک زمان تائین کنی بگی دوهفته بیشتر پرز داد جنس فرش خوب نیس اول اطلاعاتت رو بیار بالا در باره چیزی بعد یچیزی بگو عزیزم

    1. fatahi گفت:

     سلام و عرض ادب دوست عزیز
     از اینکه نظر خودتون را بیان کردید بسیار سپاسگزاریم.
     ما صحبتی از یک یا دو هفته نکردیم، مواردی که مطرح میکنیم بصورت کلی است و شرایط خاص مانند میزان پاخوری فرش توضیحات خود را می طلبه. در صنعت نساجی،هیت ست کردن نخ اکریلیک باعث کاهش میزان پرزدهی فرش میشه، لازم به ذکر است که فرش افرند، فرش های اکریلیکی که ارائه میکنه تماما با نخ های هیت ست شده است و مسئولیتی در قبال تولیدات دیگر همکاران ندارد. با تشکر از نظر جنابعالی.

 2. زهرا گفت:

  سلام. قبل سال جدید فرش جدیدی ۱۲۰۰شانه با نخ هیت ست شده هم خریداری کریدم ولی بعد از چند هفته همچنان تمام وسایل خونمون هم پر از پرز و کرک فرش هست. سوال اینکه ما روی فرشمون رو فرشی گذاشتیمخ این باعث میشه که دیرتر پرز فرش تموم شه؟

  1. Manager گفت:

   سلام و ارادت
   با توجه به اینکه برند فرش مهم هست،ممکنه بفرمایید از چه برندی تهیه کرده اید؟

 3. زهرا گفت:

  رویای کمال…بافته شده توسط کارخانه نیاوران!

  1. Manager گفت:

   سلام، متاسفانه شناختی از این کارخانه نداریم.شما می تونید این موارد را با فروشنده و یا کارخانه فرش در میان بگذارید و ازشون راه کار بخواهید. با تشکر

 4. کریمی گفت:

  سلام ما فرش شیخ صفی خریدم بعد۳ماه هنوزپرز میده همش روهوا ووسایل ولباس میشینه وقتی گقتیم شرکت اومد فرش ها رابرد گفت میدیم آهار الان آوردن باز پرز دار چیکارکنیم باید پس بردارن .میشع شکایت کنیم مافرش قبلی هامون هم پرز میداد۵سال به خاطر همین تصمیم گرفتیم فرش بخریم این دفعه دیگه نمیتونیم پرزاراتحمل کنیم به امید اینکه یه روز بخواد تموم شه .درضمن گرون ترین وبهترین فرششونو خریدیم

  1. Manager گفت:

   سلام و ارادت، با تشکر از پیام شما،
   همانطور که می دونید پرزدهی فرش علت های مختلفی داره. اگه این مشکلات را با خود شرکت مطرح کنید و دلیل ادامه پرزدهی را جویا بشید احتمالا پاسخ مناسبی می گیرید. امیدوارم با تعامل سازنده به نتیجه مطلوب برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *