فرش ماشینی

فرش ۱۲۰۰ شانه را بهتر بشناسیم

فرش 1200 شانه

فرش ۱۲۰۰ شانه بسیار پرطرف‌دار و مشهور است. این فرش با ظرافت و لطافت بالای خود مورد توجه خریداران فرش قرار‌ دارد. فرش‌های ماشینی موجود در بازار طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند و در تراکم و شانه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. این فرش به دلیل زیبایی‌ خیره‌ کننده و شباهت بسیارش به فرش دست‌بافت از استقبال بی‌نظیری برخوردار است. در این مطلب قصد داریم پس از معرفی تراکم و شانهٔ فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه، آن را تحلیل کنیم و سپس به بررسی ویژگی‌های آن بپردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انواع فرش ماشینی

فرش یک عنصر مهم در زندگی است. از گذشته تا به امروز در هر خانه‌ هر ایرانی وجود داشته و محبوب‌ترین کفپوش در بین ایرانیان بوده است. امروزه فرش در دو نوع دست‌بافت و ماشینی در جهان می‌شناسند. امروزه به‌روزترین دستگاه‌های بافت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه در ایران مشغول به کار هستند.


قیمت فرش ماشینیانواع فرش ماشینیپرفروش ترین فرش نکاتی قبل از خرید فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه
از فرش ماشینی بیشتر بدانید…

اصطلاحات رایج در صنعت فرش

همان‌طور که می‌دانیم در صنعت فرش نیز همانند صنعت‌های دیگر اصطلاحات رایجی وجود دارد که آگاهی در مورد آن‌ها خالی ‌از لطف نیست و هنگام خرید فرش به شما کمک زیادی می‌کند. به مدد این اصطلاحات می‌توانید جزئیات هر نوع فرش را بهتر بشناسید پس خرید شما آگاهانه و متناسب باسلیقه و نیازتان می‌شود. در این قسمت به توضیح این اصطلاحات می‌پردازیم.

شانه‌ی فرش یا تراکم عرضی آن

شانه جزو رایج‌ترین اصطلاحات بازار فرش ماشینی است درواقع شانه فرش جز مهم‌ترین معیارهای مؤثر بر قیمت فرش ماشینی است. به تعداد گره رنگ که در یک متر از عرض فرش وجود دارد، شانهٔ فرش گفته می‌شود. در کل انواع فرش‌ بر اساس شانه بدین شکل تقسیم می‌شود: فرش ماشینی ۳۵۰ شانه، فرش ماشینی ۴۴۰ شانه، فرش ۵۰۰ شانه، فرش ۷۰۰ شانه و درنهایت فرش‌های ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه. همان‌طور که ذکر کردیم تعداد شانه فرش تأثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد یعنی با افزایش تعداد شانه فرش، قیمت آن نیز بیشتر می‌شود.

مثال

فرش ۱۲۰۰ شانه در هر متر از عرض فرش، ۱۲۰۰ گره رنگ بافته می‌شود.

تراكم طولی فرش

تعداد ريشه یا اصطلاحاً گره رنگ در یک متر از طول فرش، تراکم فرش گفته می‌شود. به عبارتی فرشی که تراکم آن ۳۰۰۰ است یعنی در هر یک متر از طول فرش، ۳۰۰۰ گره وجود دارد. تراکم‌های رایج در فرش‌ ماشینی عبارت است از: تراکم ۸۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۲۱۰۰، ۲۲۵۰، ۲۵۵۰، ۳۰۰۰، ۳۶۰۰ و ۴۵۰۰. معمولاً تراکم رایج در فرش ۱۲۰۰ شانه ۳۶۰۰ است. فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ یعنی در یک متر از طول فرش ۳۶۰۰ گره رنگ وجود دارد. رابطه مستقیمی بین افزایش تراکم فرش و افزایش استحکام و عمر مفید آن وجود دارد.

مثال

فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ یعنی در یک متر از طول فرش ۳۶۰۰ گره رنگ وجود دارد.


فرش‌های ماشینی ۱۲۰۰ شانه افرند

جزئیات فرش ۱۲۰۰ شانه

اگر نگاهی به بازار خریدوفروش فرش ماشینی بیندازیم متوجه خواهیم شد که موارد متعددی در بازار عرضه‌شده که کیفیت، رنگ، طرح و نقشی متفاوت دارد. این فرش با تراکم ۳۶۰۰ از باکیفیت‌ترین و عالی‌ترین محصولات به شمار می‌آید. همچنین هرچقدر که تراکم فرش بیشتر باشد، ضخامت آن کمتر می‌شود. معمولاً فرش‌ ۱۲۰۰ شانه را با جدیدترین تجهیزات روز یعنی دستگاه HCI می‌بافند. شروع بافت این فرش برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ در شهر کاشان بود و دیری نپایید که این طرفداران زیادی را به خود جذب کرد.

جنس فرش ۱۲۰۰ شانه

این فرش را با نخ آکریلیک هیت ست می‌بافند. فرایند انجام هیت ست به معنای این است که نخ را به‌وسیله بخار حرارت می‌دهند تا کیفیت نخ و فرش بالا رود و در نتیجه در مقابل نور و حرارت مقاوم شوند. در صورت شست‌وشوی، اصلاً تغییر رنگ نمی‌دهند. همچنین دارای ویژگی ضد حساسیت، بدون پرزدهی و دوام بالا هستند.

تراکم فرش ۱۲۰۰ شانه

این فرش از ریزبافت ترین فرش‌های موجود بازار است. این فرش پس از فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه از زیباترین و ظریف‌ترین فرش بشمار می‌آید. در تولید آن‌ها از هشت رنگ اصلی استفاده‌شده است، همراه بارنگ‌های فرعی موجود در این فرش شما فرش با دوازده رنگ زیبا و متنوع در اختیاردارید.

کاربرد فرش ۱۲۰۰ شانه

فرش‌های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه انتخاب مناسبی برای مکان‌های پررفت‌وآمد و یا مکان‌هایی که در معرض آلودگی زیاد قرار دارند نخواهد بود. به علت ویژگی‌های منحصربه‌فرد فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه، مانند بسیار ریزبافت بودن و ظریف بودن آن‌ها، زیبایی بی‌نظیر و طرح و رنگ فوق‌العاده‌ای دارند. این فرش‌ها برای مکان‌های لوکس و پذیرایی خانه بسیار جذاب خواهند بود؛ زیرا سالن پذیرایی در مقایسه با سایر مناطق خانه بیشتر در معرض دید است.  این فرش‌ها قیمت بالایی دارند و توسط خریداران موردتوجه و مراقبت بیشتری قرار می‌گیرند. فرش‌های ماشینی‌ای که دارای زمینه شلوغ و سنتی هستند، پیشنهاد بسیار خوبی برای استفاده در دکوراسیون خلوت است زیرا زیبایی خاصی به دکوراسیون منزل می‌دهد.

ویژگی‌های فرش ۱۲۰۰ شانه

  • لطافت و ظرافت این فرش‌ها در مقایسه با سایر فرش‌های موجود در بازار بیشتر است.
  • شباهت زیادی به فرش‌‌های دستباف دارند.
  • به دلیل اینکه فرش‌ ماشینی ۱۲۰۰ شانه در مقایسه با سایر فرش‌ها متراکم‌تر بوده و شانه بیشتری دارند، بنابراین نقش و نگارهای موجود در آنها واضح‌تر و زیباتر هستند. همچنین طرح و رنگ‌بندی این فرش‌ها بسیار متنوع و جذاب است.
  • همان‌طور که در بالا نیز ذکر کردیم، به دلیل تعداد تراکم بالا این فرش‌‌ها معمولاً محکم‌تر و ماندگارتر هستند.
  • فرش ۱۲۰۰ شانه از تراکم و شانهٔ بالایی برخوردار است، خاب آن ارتفاع کمتری دارد. در این صورت ضخامت فرش کمتر و استفاده از آن در محل‌های پررفت‌وآمد و پاخور زیاد مناسب نیست.
  • قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه در قیاس با فرش‌های ۵۰۰، ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه بالاتر است و این هم به دلیل این است که در بافت این فرش از نخ خاص و همچنین گره‌های بیشتری استفاده‌شده است.

دسته بندی محصولات فرش ۱۲۰۰ شانه افرند

فرش ۱۲۰۰ شانه پتینهفرش ۱۲۰۰ شانه دستباففرش ۱۲۰۰ شانه کلاسیک

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی شد که اطلاعاتی در مورد فرش ۱۲۰۰ شانه، مانند انواع آن، ویژگی و جنس این فرش‌ها با شما صحبت کنیم. باوجود اینکه این فرش‌ها دارای معایبی هستند، اما نمی‌توان از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و زیبایی آنها چشم‌پوشی کرد. این فرش‌ها همواره جز پرطرف‌دارترین و زیباترین فرش‌ها در بازار هستند. هنگام تصمیم‌گیری با توجه ‌به ویژگی‌های این فرش و انتظاراتی که از یک کف‌پوش مناسب دارید اقدام به خرید کنید.

از دلایل خرید از فروشگاه فرش افرند، علاوه بر تنوع، رنگ و کیفیت، قیمت فرش ماشینی می باشد، با توجه به اینکه فرش‌ها مستقیما از کارخانه وارد فروشگاه می‌شوند با قیمت بسیار مناسبی به‌دست مشتریان عزیز می‌رسد. همچنین شرایط خرید اقساطی فرش و پرو مجازی فرش از فروشگاه افرند باعث شده که مشتریان عزیز خرید راحت‌تری داشته باشند، جهت اگاهی از نحوه خرید اقساطی با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۲۴۹۹۵۱ یا ۰۹۱۰۲۹۱۶۰۰۸ تماس حاصل فرمایید.

جدیدترین فرش‌های فروشگاه فرش افرند

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “فرش ۱۲۰۰ شانه را بهتر بشناسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.