فرش ماشینی, مقالات افرند

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه

فرش ماشینی۷۰۰ شانه فرشی پرفروش و جایگاه‌ ویژه‌ای در منازل افراد دارد. در گذشته قالی بیشتر جنبه پوششی داشت اما امروزه جنبه‌ی تزئینی آن نیز مد نظر است. با مطالعه این مطلب پس از آشنایی با فرش ماشینی 700 شانه، به بیان ویژگی‌های آن و تفاوت آن با شانه‌های دیگر فرش می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 1. فرش 700 شانه چیست؟
 2. طرح‌های فرش 700 شانه
 3. نمونه‌های فرش ۷۰۰ شانه‌ی افرند
 4. تاریخچه‌ی فرش ۷۰۰ شانه
 5. استانداردترین فرش ۷۰۰ شانه
 6. خصوصیات فرش ۷۰۰ شانه
 7. فرش ماشینی ۷۰۰ شانه‌ی اصل
 8. فرش ۷۰۰ شانه‌ی تبدیلی
 9. تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با فرش۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

فرش ماشینی 700 شانه چیست؟

همان‌طور که در مقالات قبلی گفته شد تعداد گره‌ها در عرض فرش بیانگر شانه و در طول آن بیانگر تراکم است. فرش 700 شانه فرشی است که 700 گره در عرض خود در واحد یک متر دارد. هر چه تعداد گره‌ها در فرش افزایش یابد، فشردگی آن نیز بیشتر شده و فاصله بین ریشه‌ها کاهش می‌یابد. این امر موجب لطافت و نرمی آن می‌شود.

طرح‌های فرش ماشینی 700 شانه

طرح فرش عامل مهمی در شکیل شدن محیط خانه است. به‌خصوص در حال حاضر که فرش را با مبلمان ، پرده و سایر وسایل ست می‌کنند. هنگام خرید به این موارد بیشتر توجه می‌شود. نکته‌ی حائز اهمیت دیگری که باید بدانیم این است که در کنار طراحی زیبای نقشه‌ی فرش، شانه و تراکم نیز در جذابیت و زیبایی طرح‌های آن موثر می‌باشد. همان‌طور که قبلا ذکر شد با افزایش تراکم، میزان لطافت فرش نیز بالاتر می‌رود. در فرش 700 شانه تراکم 2550 و فرش 700 شانه تراکم 3000 این مورد با استقبال زیادی رو‌به‌رو شده است. فشردگی گره‌ها کنار یکدیگر، جلوه‌نمایی طرح‌ها و نگاره‌های آن را نیز بیشتر می‌کند.

نمونه‌های فرش ماشینی 700 شانه‌ی افرند

تاریخچه‌ی فرش ماشینی 700 شانه

فرش ماشینی 700 شانه با ورود دستگاه پیشرفته HCP  در ایران شناخته شد. البته در ابتدای تولید فرش 700 شانه مشکلات زیادی وجود داشت. بسیاری از خریداران با فرش‌های ۵۰۰ شانه اشنایی کامل داشتند و خوبی فرش‌ها را در ضخیم بودنشان‌ می‌دانستند. در تولید فرش ماشینی 700 شانه از نخ ۱۸ سه لا که بسیار نرم و لطیف بود استفاده شد و بسیاری از باورهای خریداران فرش را تغییر داد. خریداری که خوبی یک فرش را ضخامت بالای آن می‌سنجید به یک‌باره با فرشی لطیف و نرم برخورد کرد. انتخاب بین فرش ضخیم و فرش نرم و زیبا در ابتدا بسیار دشوار بود. آشنایی فروشنده‌های فرش با برتری فرش ماشینی ۷۰۰ شانه کم‌کم این محصول را پرطرفدارتر کرد.

 اولین فرش‌های تولید شده در بازار، تراکم ۱۵۰۰ بود که به مرور و با پیشرفت دستگاه و طراحی نقشه‌های زیبا تراکم‌ آن بالاتر رفت، فرش 700 شانه تراکم ۲۱۰۰، تراکم ۲۲۵۰، تراکم ۲۵۵۰ و در آخر فرش 700 شانه تراکم ۳۰۰۰ بود که روانه‌ی بازار شد. تراکم فرش در قیمت فرش بسیار تاثیرگذار است. با پایین بودن تراکم تعداد نخ استفاده شده در فرش کاهش پیدا کرده که باعث کاهش هزینه‌ی تولید می‌شود.

استانداردترین فرش 700 شانه

استانداردترین تراکم در فرش ماشینی 700 شانه تراکم ۲۵۵۰ است که بسیاری از کارخانه‌های تولید فرش از این تراکم استفاده می‌کنند.

فرش ماشینی 700 شانه تراکم ۳۰۰۰ یا تراکم ۲۵۵۰ ؟

فرش ماشینی 700 شانه با تراکم ۲۵۵۰ شناخته شده است و بهترین تراکم برای این نوع بافت تراکم ۲۵۵۰ است البته کارخانه‌هایی هستند که اقدام به تولید فرش ماشینی 700 شانه با تراکم ۳۰۰۰ می‌کنند که پیشنهاد ما تراکم استاندارد ۲۵۵۰ می‌باشد.

خصوصیات فرش 700 شانه

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه همان‌طور که از نامش پیداست از نظر تعداد شانه ۷۰۰ گره داشته و از نظر تراکم نیز در حدود ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ گره دارد که متداول‌ترین آن ها تراکم ۲۵۵۰ است.

فرش ماشینی 700 شانه‌ی اصل

فرش‌های ماشینی 700 شانه‌ی اصل دارای ۸ الی ۱۰ رنگ می‌باشند. دستگاه هایی که برای بافت فرش ماشینی ۷۰۰ شانه از آن استفاده می‌شود بسیار مدرن و پیشرفته هستند که در حال حاضر این دستگاه‌ها در ایران نیز موجود است. فرش ماشینی 700 شانه نسبت به دیگر فرش‌ها ضخامت بیشتری داشته و هزینه‌ی آن‌ها از فرش‌ها با شانه‌های بالاتر، کمتر است که این یک تفاوت مهم فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه می‌باشد.

فرش 700 شانه‌ی تبدیلی

 • توسط دستگاه‌های ۵۰۰ شانه بافته می‌شود.
 • تراکم طولی آن‌ها ۱۵۰۰ گره است.
 • اکثرا به صورت هفت رنگ در بازار عرضه می‌شوند.
 • هم‌چنین قیمت آن به نسبت فرش‌های اصل ۷۰۰ شانه بسیار پایین‌تر است.

تفاوت‌های فرش ماشینی ۷۰۰ شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در موارد بسیاری است، که عبارتند از:

 1. تراکم
 2. ضخامت فرش
 3. مواد اولیه‌ی به کار برده شده
 4. لطافت و زیبایی
 5. ارتفاع خاب
 6. تعداد گره‌ی
 7. قیمت

تفاوت تراکم فرش ماشینی 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

همان‌طور که گفته شد تراکم یکی از شاخصه‌های اصلی در فرش ماشینی است و با شانه‌ی فرش نیز رابطه‌ی مستقیمی دارد. هر چقدر شانه‌ی فرش بیشتر تراکم آن نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم بیشتری نسبت به فرش‌های ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه دارد. تراکم بالا فرش را محکم و سفت خواهد کرد که در نتیجه فرش ۱۲۰۰ شانه از دو فرش دیگر سفت‌تر است.


فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانهفرش ماشینی ۱۵۰۰ شانهفرش جهیزیه عروسفرش گل برجسته
از فرش ماشینی بیشتر بدانید…

تفاوت ضخامت فرش 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

ضخامت فرش را با توجه به شانه‌ی فرش می‌سنجند که رابطه‌ی عکس با هم دارند. به این صورت که هر چه تعداد شانه‌ها بیشتر باشد ضخامت فرش کمتر خواهد بود. با توجه به این مسئله ضخامت فرش ماشینی 700 شانه از ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه بیشتر است و ضخامت فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه از ۱۲۰۰ شانه بیشتر خواهد بود. ضخامت بیشتر فرش ماشینی 700 شانه سبب می‌شود اغلب مشتری‌ها آن را انتخاب کنند تا برای نشستن روی آن مناسب باشد. فرش‌هایی که ضخامت بیشتری دارند دوام بیشتری نیز دارند.

تفاوت لطافت فرش 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

هر‌چند جنس نخ‌هایی که در بافت فرش‌ها به کار برده می‌شود یکسان است ولی دوام آن‌ها یکسان نیست.علت اصلی این تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه این است که هر چقدر شانه و تراکم فرش کمتر باشد ، فرش ضخیم‌تر شده و همین عامل سبب افزایش دوام فرش نیز می‌شود در نتیجه فرش 700 شانه از دوتای دیگر با دوام‌تر است اما تراکم بیشتر سبب می‌شود که لطافت فرش بیشتر شود. در نتیجه شاهد این هستیم که لطافت فرش ۱۲۰۰ شانه به ترتیب از ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه بیشتر است.

تفاوت زیبایی فرش 700 شانه با فرش و ۱۲۰۰ شانه

هر چقدر فرش ماشینی ریز‌بافت‌تر باشد در نتیجه زیبایی آن نیز بیشتر خواهد شد. ریز بافت بودن فرش ماشینی، آن را به فرش دستباف شبیه‌تر می‌کند. فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه به دلیل این‌که نسبت به فرش‌های ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه ریز‌بافت‌تر است بسیار زیباتر است و از لطافت بیشتری برخوردار است.

تفاوت ارتفاع نخ خاب فرش 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

در فرش ماشینی 700 شانه ارتفاع خاب ۱۱ میلی‌متر بوده و سبب می‌شود از دو فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه ضخامت بیشتری داشته باشد. نخ خاب در فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ارتفاعی به اندازه ۹ میلی‌متر داشته و این اندازه در فرش ۱۲۰۰ شانه ۸ میلی‌متر است. وقتی فرشی ریزبافت‌تر باشد تعداد گره در آن بالاتر می‌رود در این حالت می‌دانیم که وزن فرش ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه نیز ثابت است. از این‌رو باید خاب فرش در نوع ریز‌بافت یعنی ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه کمتر باشد.

تفاوت مواد اولیه در فرش 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

نخ فرش مهم‌ترین ماده‌ی اولیه‌ای است که در بافت انواع فرش به کار می‌رود. نخ مصرفی در فرش‌های ۱۲۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه نسبت به فرش ماشینی ۷۰۰ شانه بیشتر است. در فرش ماشینی 700 شانه نمره‌ی نخ فرش ۱۸ سه لا است، ولی در فرش ۱۰۰۰ شانه این نمره ۲۷ و ۳۰ سه لا می‌باشد. در نتیجه نخ مصرفی موجب می‌شود فرش ۱۲۰۰ شانه از دو مورد دیگر ریزبافت‌تر باشد. همچنین بافت فرش در ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه مشابه بوده و از نوع هندلوک است.

تفاوت تعداد گره فرش 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه در تعداد گره‌ها نیز واضح است. در فرش ۷۰۰ شانه ۱۲ متری که تراکم ۲۵۵۰ دارد، تعداد گره‌ها ۷٫۱۴۰٫۰۰۰ در هر متر مربع بوده و در نوع ۱۰۰۰ شانه آن با تراکم ۳۰۰۰، تعداد گره‌ها ۱۲ میلیون در هر متر مربع است. با این وجود تفاوت چندانی در بین فرش‌های 700 شانه، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه از لحاظ وزنی وجود ندارد و در فرش ۱۲ متری وزن استاندارد ۴۳-۴۱ کیلوگرم است که موجب می‌شود وزن فرش ماشینی در نوع ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه به میزان معینی برسد و تفاوت چندانی نداشته باشد.

تفاوت قیمت فرش 700 شانه با فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه

عامل مهم تغییر قیمت در فرش‌ ماشینی با شانه‌های مختلف تفاوت در نخ مصرفی است. در حقیقت قیمت نخ مصرفی بر قیمت فرش ماشینی تاثیرگذار بوده و هر چه نخ نازک‌تر باشد باعث بالاتر رفتن قیمت آن خواهد شد. فرش ماشینی 700 شانه قیمت پایین‌تری نسبت به فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه دارد‌. همین عامل سبب فروش بیشتر آن و طرفداران آن شده‌ است. هم‌چنین در بافت فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم بیشتر و طرح‌ها و نقشه‌های پیچیده‌تری استفاده می‌شود.که عامل تفاوت در قیمت شود. همین موجب تفاوت در قیمت آن می‌شود.

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

1 دیدگاه در “فرش ماشینی ۷۰۰ شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *