راهنمای خرید فرش, فرش فانتزی و تزئینی, فرش کودک, مقالات افرند

خرید فرش اتاق کودک ارزان؛ بایدها و نبایدها

کودکان بر روی فرش اتاقشان بازی می‌کنند، غذا می‌خورند و نقاشی می‌کشند. بنابراین فرش اتاق آن‌ها همیشه در معرض انواع لکه‌هاست.

اگر شما در آستانه‌ی پدر شدن و مادر شدن هستید حتماً دکوراسیون و وسایل اتاق نوزاد دلبندتان از اصلی‌ترین دغدغه‌های شما خواهد بود. انتخاب کفپوش مناسب برای اتاق خواب کودک هم جزئی از این دغدغه است. اما شاید مهم‌ترین سوالی که با آن درگیر هستید این باشد: آیا خرید فرش اتاق کودک ارزان، منطقی و به‌صرفه است یا خیر؟!

امروزه با توجه به شرایط پیچیده‌ی اقتصادی، بیشتر شهروندان ایرانی در پی خرید محصولاتی با قیمت مناسبند. اما وقتی پای کودکانمان در میان باشد قطعاً در دوراهی قیمت و کیفیت قرار می‌گیریم. ما این‌جا هستیم که در مورد خرید فرش کودک، خودمان را با شما بر سر این دوراهی قرار دهیم و آن را به دقت بررسی کنیم.

چرا خرید فرش اتاق کودک ارزان قیمت؟

شاید از فروشنده‌های فرش یا والدین باتجربه‌تر شنیده باشید که بهترین انتخاب برای کفپوش اتاق کودکان فرش‌های ارزان‌قیمت هستند. در این‌جا دلایل آن‌ها را بر این ادعا برای شما بازگو می‌کنیم.

نیاز به شستشوی مداوم

کودکی دوران خلاقیت و کشف‌های تازه است. انسان به عنوان موجودی آزاد به دنیا می‌آید. و در سال‌های ابتدایی زندگی خود، قبل از آن‌که باید و نبایدهای زندگی اجتماعی بر ذهن او حد بزنند میل به شناخت جهان از طریق تجربه‌های شخصی خود دارد. بنابراین طبیعی است که کودکان آزادانه و بی هیچ ملاحظه‌ای بازی کنند و دست به تجربه بزنند.

ما آثار تجربه‌های کودکانه را در وسایل مختلف آن‌ها می‌بینیم. اسباب‌بازی‌ها و وسایل شکسته، پاره شده و لک شده صحنه‌هایی‌ست که شاید برای ما والدینی که پول آن‌ها را پرداخت کرده‌ایم دلخراش باشد. اما برای خود کودکان یادآور کشف‌های شگفت‌انگیز و خاطرات شیرینشان است.

پس به این انسان‌های کوچکِ به معنای حقیقی، انسان خرده نگیرید و آزادی‌شان را سلب نکنید. به جای آن بیایید به فکر راه حل دیگری باشیم!


شانه و تراکم فرش کودکفرش کودک پسرانهرنگ فرش کودک دخترانه
ار فزش کودک بیشتر بدانید..

فرش اتاق کودک یکی از وسایلی است که شاید بیشتر از هر وسیله‌ی دیگری در معرض همین تجربه‌ها باشد. تنها زمانی که پدر یا مادر شده باشید. و یکی از این وروجک‌ها را در خانه داشته باشید این مسئله را کاملاً درک می‌کنید! مشاهده‌ی انواع لکه‌های غذا، آبمیوه، رنگ، گِل، چسب و حتی خون و همچنین مشاهده‌ی پارگی فرش اتاق کودک به چشم این والدین آشناست. و این‌جاست که رعایت بهداشت و سلامت فرزند دلبندتان شما را ملزم می‌کند که فرش اتاق او را در فاصله‌های زمانی کوتاه بشویید.

شستشو، آن هم با مواد شوینده‌ی قوی که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، هر فرشی را با هر جنس و کیفیتی که داشته باشد کم‌کم از بین می‌برد. همین مسئله باعث می‌شود بیشتر والدین از بازی و آزادی فرزندانشان جلوگیری کنند. اما دست نگه دارید! به جای آن یک فرش کودک ارزان‌تر خریداری کنید!

در این تصویر کودک کنجکاوی را می‌بینیم که هنگام نقاشی کشیدن رنگ ها را روی فرش اتاق ریخته است.

رشد و تغییر سریع کودکان

تجربه‌هایی که در تیتر قبلی از آن صحبت کردیم موجب رشد و بالندگی کودکان می‌شوند. آن‌ها چشم‌ بر هم ‌زدنی از نوزادی به کودکی و از کودکی به نوجوانی پا می‌گذارند. و در این مسیر چندین و چند نگرش و سلیقه‌ی مختلف پیدا می‌کنند. امروز به چیزی علاقه پیدا می‌کنند و فردا به چیزی کاملاً متضاد با آن!

کودکان با تغییر نگرش‌هایشان، جهان اطرافشان را نیز تغییر می‌دهند. آن‌ها دوست دارند رنگ‌های مورد علاقه‌ی جدید و تصویر قهرمان‌های مورد علاقه‌ی جدیدشان را در اطراف خود ببینند و حضور آن‌ها را حس کنند.

والدین نیز با توجه به صلاحدید و شرایط اقتصادی و فرهنگی خودشان خواه ناخواه با تغییرات کودکان همراه می‌شوند. و مثلاً در موضوع مورد بحث ما تصمیم می‌گیرند فرشی با طرح و رنگ جدید برای کودک خود خریداری کنند. این دلیل دومی است که والدین باتجربه خرید فرش ارزان‌تر را ترجیح می‌دهند. تا در چنین مواقعی به راحتی و با آسایش خیال بتوانند فرش اتاق کودک خود را تعویض کنند.

عوامل مؤثر بر قیمت خرید فرش اتاق کودک

حال این سوال پیش می‌آید که آیا ارزان بودن فرش به دلیل بی‌کیفیت بودن آن نیست؟ و ممکن است با خرید یک فرش ارزان‌قیمت ایمنی و سلامت فرزندمان را در معرض خطر قرار دهیم؟ برای رسیدن به پاسخ این‌ سوالات بهتر است به طور کلی عوامل مؤثر بر قیمت فرش اتاق کودک ارزان را بررسی کنیم.

ابعاد فرش اتاق کودک

فرش اتاق کودک معمولاً در ابعاد 1.5 در 2.25 یا 2 در3 (6متری) یا 2 در 1.40 یا 1 در 1.5 بافته می‌شود. این فرش‌ها در قالب‌های مربع، مستطیل، بیضی و دایره تولید می‌شوند.

روشن است که هرچه ابعاد فرش بزرگ‌تر باشد، قیمت آن‌ هم بیشتر خواهد بود. شما می‌توانید با توجه به شرایط و سلیقه‌ی خود و همچنین فضای اتاق کودک دلبندتان از میان این ابعاد انتخاب کنید. تنها چیزی که بهتر است در نظر داشته باشید این است که فرش‌های کوچک‌تر از این ابعاد و در اندازه‌ی پادری در اتاق کودکتان پهن نکنید. زیرا ممکن است موجب سُر خوردن و آسیب دیدن او هنگام بازی شود.

شانه و تراکم فرش کودک

به طور عمومی فرش‌های اتاق کودک را معمولاً با دستگاه‌های 350 تا نهایتاً 700 شانه تولید می‌کنند. مسلماً هرچه شانه و تراکم فرش پایین‌تر باشد قیمت آن هم ارزان‌تر خواهد بود. البته تولیدکنندگانی هم وجود دارند که فرش‌های 1000 یا 1200 شانه با طرح‌های عروسکی تولید می‌کنند.

اما پیشنهاد ما به شما خرید فرش‌هایی با تراکم و شانه‌ی کمتر است. چرا که این فرش‌ها نرمی و ضخامت بیشتری دارند و از کودک شما هنگام بازی و زمین خوردن محافظت می‌کنند.

تعداد رنگ فرش اتاق کودک

تعداد رنگ‌های به کار رفته در فرش‌های کودک عامل دیگری است که بر میزان قیمت آن‌ها تأثیر می‌گذارد. تعداد رنگ 8، 10، 12 و 14 از رنگ بندی های رایجی هستند که در تولید فرش اتاق کودک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طبیعتاً هرچه تعداد رنگ بالاتر باشد قیمت فرش هم بیشتر خواهد بود. شما با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود می‌توانید فرش‌هایی با تعداد رنگ کمتر یا بیشتر انتخاب نمائید.

الیاف به کار رفته در فرش کودک

فرش‌ اتاق کودک ارزان گاهی به دلیل کیفیت پایین الیاف آن است اما لزوماً همیشه این‌طور نیست. بعضی وقت‌ها دلایل اقتصادی دیگری برای این قیمت پایین وجود دارد. الیاف طبیعی همیشه قیمت بالایی دارند اما با توجه به افزایش جمعیت، این الیاف دیگر پاسخگوی نیاز مردم نیستند. در نتیجه الیاف مصنوعی وارد عرصه‌ی تولید شده‌اند.

الیاف مصنوعی که از مشتقات نفت ساخته می‌شوند به دلیل فراوانی بیشتر از الیاف طبیعی ارزان‌ترند. این الیاف همچنین قابل بازیافتند و از آن‌جایی که پس از کهنگی دوباره به چرخه‌ی تولید بازمی‌گردند قیمت پایین‌تری دارند.

علاوه بر این الیاف مصنوعی به آسانی تولید می‌شوند. و سرعت تولید در بافت فرش‌های ماشینی که از این الیاف استفاده می‌کنند بالاست. در نتیجه محصول نهایی نیز با قیمت پایین‌تری به بازار عرضه می‌شود.

بنابراین فرش‌ اتاق کودک ارزان قیمت لزوماً یک فرش بی‌کیفیت نیست و سلامت کودک شما را تهدید نمی‌کند. امروزه بیشتر الیاف مصنوعی که به منظور بافت فرش تولید می‌شوند به هیچ وجه حساسیت‌های پوستی برای کودک دلبند شما ایجاد نمی‌کنند. فناوری‌هایی مانند فناوری هیت‌ست نیز به میدان آمده‌اند که امکان پرزدهی الیاف این فرش‌ها را به صفر می‌رسانند. در نتیجه فرزند شما از حساسیت‌های تنفسی نیز در امان خواهد بود.

در این تصویر فرایند تولید الیاف پلی‌استر را مشاهده می‌کنید. بعضی از فرش اتاق کودک ارزان با الیاف پلی‌استر بافته می‌شوند.
فرایند تولید الیاف پلی‌استر در کارخانه

فرش اتاق کودک ارزان در ایران

پیش از این به دلایل ارزان بودن الیاف مصنوعی اشاره کردیم. در این‌جا می‌خواهیم بگوییم افزون بر آن‌ها به دلیل این‌که مواد اولیه‌ی این الیاف به طور کامل در کشورمان ایران تولید می‌شود با قیمت مناسب‌تری هم به مشتری عرضه می‌شوند.

از جمله الیافی که در ایران از وضعیت تولید نسبتاً بالایی برخوردارند می‌توان به پلی‌استر و پلی‌پروپیلن اشاره کرد. با توجه به میزان تولید این الیاف در کشور و ظرفیت‌های مازاد موجود، می‌توان به جرأت گفت که ایران از لحاظ تولید الیاف پلی‌استر و پلی‌پروپیلن و تأمین مواد اولیه کاملاً خودکفاست. و حتی می‌تواند بخش عمده‌ای از تولید خود را به سایر کشورها صادر کند.

پلی‌استر، اولین بار در ایران در دهه‌ی ۵۰ شمسی توسط شرکت پلی‌اکریل اصفهان تولید شد. این شرکت سال‌های متمادی با تولید سالانه ده‌ها هزار تن انواع الیاف پلی‌استر تنها تولیدکننده‌ی این الیاف در ایران بود. اما در حال حاضر، ده‌ها کارخانه‌ی تولید الیاف پلی‌استر در شهرهای مختلف کشورمان مشغول فعالیتند.

در مورد الیاف پلی‌پروپیلن نیز مواد اولیه‌ی‌ آن به طور کامل در کشور تولید می‌شود. و‌ پتروشیمی اراک یکی از معروف‌ترین تولید‌گنندگان آن است‌. طی بیست سال گذشته تولید الیاف پلی‌پروپیلن رشد بالایی در ایران داشته است. امروزه تعداد زیادی خط تولید این الیاف در شهرهای مختلف کشورمان در حال فعالیتند.

شما با ورود به این لینک می‌توانید فرش‌های کودک افرند را که با الیاف باکیفیت پلی‌پروپیلن به عنوان نخ خاب، و پلی‌استر و پنبه به عنوان نخ تار بافته می‌شوند، مشاهده کنید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله تلاش کردیم به شما والدین عزیز نشان دهیم که در مورد خرید فرش کودک دوراهی‌ای وجود ندارد. در واقع در بسیاری از موارد ارزان بودن فرش کودک به معنای بی‌کیفیت بودن آن نیست. ما همچنین در این‌جا توضیح دادیم که چرا فروشنده‌های فرش و والدین باتجربه‌تر خرید فرش اتاق کودک ارزان را توصیه می‌کنند.

 فرش افرند مجموعه متنوعی از فرش های کودک در سایز های مختلف استاندارد ذکر شده را به شما عزیزان ارائه می‌کند تا با خیالی آسوده از میان آن‌ها انتخاب کنید. همچنین قیمت فرش کودک در فرش افرند بدون واسظه و با قیمت کارخانه می‌باشد. حال نوبت شماست که تصمیم بگیرید. فراموش نکنید که مهم‌ترین چیز سلیقه‌ی شما و کودک دلبندتان و مهم‌تر از آن آسایش و سلامتی اوست.

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *