راهنمای خرید فرش, فرش کودک, فرش ماشینی, مقالات افرند

فرش ماشینی اتاق کودک

در این تصویر نوزادی را می‌بینیم که بر روی فرش ماشینی اناق کودک دراز کشیده و بازی می‌کند.

فرش یکی از مهم‌ترین وسایل اتاق کودک است که در زمان انتخاب و خرید آن باید به فاکتورهای زیادی توجه شود. امروزه با توجه به تنوع بسیار بالای طرح و جنس در بازار فرش کودک، انتخاب برای پدر و مادرها دشوار شده است. ما این‌جا هستیم تا با بررسی ویژگی‌های فرش ماشینی اتاق کودک و مقایسه‌ی آن با فرش دستبافت به شما والدین عزیز در یک انتخاب درست کمک کنیم.

امنیت فرش ماشینی اتاق کودک

روشن است که کودکان نسبت به بزرگ‌ترها بیشتر در معرض خطرات و بیماری‌ها قرار دارند. بنابراین به جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین فاکتور در خرید هر یک از وسایل اتاق کودک امنیت آن است. فرش نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این‌جا با توجه به دو ویژگی جنس الیاف و تعداد شانه، امنیت انواع فرش‌های اتاق کودک را بررسی می‌کنیم.

در این تصویر پاهای کوچک یک دختربچه را می‌بینیم که بر روی فرش ماشینی اتاق کودک راه می‌رود. فرش اتاق کودک باید امنیت کودک را تأمین کند.

جنس فرش اتاق کودک

جنس نخ فرش تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت آن دارد. فرش‌های دستبافت از الیاف طبیعی و فرش‌های ماشینی معمولاً از الیاف مصنوعی بافته می‌شوند. هرچند امکان بافت فرش ماشینی با الیاف طبیعی مثل پشم نیز وجود دارد. به طور کلی در تولید فرش‌های ماشینی اغلب از سه نوع الیاف بهره می‌برند: پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و اکریلیک.

یک فرش نامرغوب ممکن است با پرزدهی بالا برای فرزند شما حساسیت تنفسی ایجاد کند. علاوه بر این بعضی از فرش‌ها‌ برای کودکان مشکلات پوستی به وجود می‌آورند. حال ما با توجه به این دو مشکل، انواع فرش‌ ماشینی اتاق کودک را با هم مقایسه می‌کنیم.


بهترین فرش برای اتاق کودکسایز فرش اتاق کودکشانه و تراکم فرش کودک
بیشتر بدانید

فرش پلی‌استر

اصلی‌ترین عامل استفاده از الیاف پلی‌استر عدم پرزدهی آن‌هاست. در نتیجه اگر فرش پلی‌استر برای اتاق کودک مورد استفاده قرار بگیرد می‌توانید اطمینان داشته باشید که حساسیت و مشکلات تنفسی ایجاد نمی‌کنند. اما با این وجود فرش پلی‌استر برای اتاق‌های پر رفت‌وآمد مانند اتاق کودکان توصیه نمی‌شود. چرا که این الیاف مقاومت پایینی دارند و در اثر تردد و شستشو خیلی زود از بین می‌روند.

فرش اکریلیک

در مقابل الیاف اکریلیک دوام و طول عمر بالایی دارند و در برابر نور، گرما، شستشو و تردد مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. اما از سویی دیگر این الیاف پرزدهی بالایی نیز دارند. البته امروزه با فناوری هیت‌ست این مشکل رفع شده است. بنابراین در صورتی که یک فرش اکریلیک برای اتاق کودک خود خریداری می‌کنید از هیت‌ست بودن آن اطمینان حاصل کنید.

فرش پلی‌پروپیلن

و اما پلی‌پروپیلن، یک لیف نسبتاً سازگار با پوست بدن انسان بوده و استفاده از آن در فرش ماشینی مشکل بهداشتی چندانی به وجود نمی‌آورد. همچنین از آن‌جایی که این الیاف پرزدهی ندارند ما آن را برای استفاده در اتاق کودک توصیه می‌کنیم. البته در نظر داشته باشید که این فرش نسبت به فرش اکریلیک طول عمر کمتری دارد.

فرش دستبافت

در مورد فرش‌های دستبافت همان‌طور که روشن است الیاف طبیعی به کار رفته در آن به خودی خود ایجاد مشکلات پوستی نمی‌کنند. اما ممکن است برخی الیاف طبیعی مانند پشم با پرزدهی خود موجب حساسیت‌های تنفسی شوند. یا این‌که به دلیل متخلخل بودن، گرد و غبار و موجودات ریز را درون خود نگه دارند و برای کودک شما بیماری‌زا شوند.

مجموعه فرش کودک فروشگاه فرش افرند( کلیک کنید)

تعداد شانه‌ی فرش اتاق کودک

حتماً می‌پرسید ارتباط تعداد شانه‌ی فرش ماشینی با میزان امنیت آن در چیست! فرش اتاق کودک باید از نرمی و ضخامت کافی برخوردار باشد. زیرا احتمال زمین خوردن کودکان هنگام بازی بسیار زیاد است. فرش مناسب باید از آسیب دیدن فرزند شما هنگام زمین خوردن جلوگیری کند.

در فرش‌های ماشینی هرچه تعداد شانه‌ی فرش کمتر شود، ضخامت آن بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است فرش‌های تولیدشده برای اتاق کودک 500 یا 700 شانه باشند.

علاوه بر این الیاف استفاده شده در فرش‌های ماشینی از نرمی مناسبی برخوردارند. اما توجه داشته باشید که دو جنس پلی‌استر و پلی‌پروپیلن نسبت به اکریلیک زودتر این نرمی خود را از دست می‌دهند.

به نظر می‌رسد فرش‌های دستبافت به ویژه جنس پشمی از ضخامت مناسبی برای اتاق کودکان برخوردارند. همچنین یک ویژگی خوب فرش‌های دستبافت این است که در زمستان، گرم و در تابستان، خنک هستند. اما اگرچه ضخامت آن‌ها موجبات امنیت کودکان را فراهم می‌کند، از سویی دیگر موجب سنگین شدن بیش از اندازه‌ی فرش و جابجایی و شستشوی دشوار آن می‌شود.


قیمت فرش ماشینیانواع فرش ماشینیپرفروش ترین فرش ماشینی
از فرش ماشینی بیشتر بدانید…

طرح و رنگ فرش فانتزی کودک

امروزه بیشتر فرش ماشینی کودک با طرح‌های عروسکی، کارتونی یا بازی‌های مختلف مثل مار و پله یا زمین فوتبال بافته می‌شوند. با ما همراه باشید تا مزیت‌های این‌گونه فرش‌ها را با هم بررسی کنیم.

می‌توان گفت مزیت اول تحریک ذهن و افزایش قدرت تخیل کودکان است. کودک شما با شخصیت کارتونی که روی فرش اتاقش نقش بسته ارتباط برقرار می‌کند و با او زندگی می‌کند. همین امر کودک را به جایی فراتر از جهان ماده یعنی دنیای تخیل می‌برد و موجب پویایی ذهن او خواهد شد.

علاوه بر این فرش ماشینی اتاق کودک با رنگ‌های متنوعی که دارد اثرات روانشناختی مثبتی بر روی کودک شما می‌گذارد. امروزه تاثیر رنگ‌ها بر روان و ذهن انسان بر کسی پوشیده نیست. شما می‌توانید با انتخاب رنگ مناسب روحیات کودک خود به او اوقات خوش و خواب آرامی هدیه بدهید.

دلیل دیگر، هماهنگی فرش اتاق فرزند دلبند شما با دکوراسیون و باقی وسایل اوست. اتاق کودکان مملو از رنگ‌های شاد و اسباب‌بازی‌های مختلف است. بنابراین زیباتر خواهد بود اگر فرش اتاق او نیز شامل طرح‌ها و رنگ‌های شاد و نشاط‌آور باشد.

لازم به ذکر است که فرش دستبافت از این نظر قابل مقایسه با فرش ماشینی نیست. تنوع رنگ و اجرای طرح‌های فانتزی و عروسکی بر روی فرش‌های دستبافت یا غیرممکن است و یا به هزینه‌‌ی زیادی نیاز دارد.

در این تصویر پسربچه‌ای را می‌بینیم که در حال بازی روی فرش ماشینی اتاق کودک است. فرش این پسربچه از نوع فرش بازی است. این فرش‌ها خلاقیت کودکان را افزایش می‌دهند.

شستشو و تمیزی فرش اتاق کودک

در میان فرش‌های موجود در یک خانه، فرش اتاق کودک با بیشترین رفت‌و‌آمد مواجه می‌شود، سائیده می‌شود، روی آن مواد غذایی، مایعات رنگی، میوه، نوشابه، ولکه‌هایی مانند گِل یا حتی خون ریخته می‌شود. بنابراین بهتر است فرشی را انتخاب کنید که در برابر انواع لکه‌ها مقاوم‌تر است. همچنین فرش اتاق کودک باید به راحتی قابل شستشو باشد.

الیاف طبیعی معمولاً متخلخل‌اند و بیشتر در معرض جذب لکه‌ها قرار می‌گیرند. همچنین فرش پشمی می‌تواند محرک‌های آسم و آلرژی مانند گرد و غبار و کنه را درون خود نگه دارد. الیاف مصنوعی کمتر رطوبت و لکه‌ها را به خود جذب می‌کنند. فرش پلی‌استر و پلی‌پروپیلن نسبت به فرش اکریلیک رطوبت کمتری به خود جذب می‌کنند. همچنین الیاف پلی‌پروپیلن نسبت به همه‌ی لکه‌ها به جز لکه‌ی روغنی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

علاوه بر این شستشوی فرش دستبافت از شستشوی فرش ماشینی اتاق کودک دشوارتر است. دلیل اول این‌که چون فرش‌های دستبافت با رنگ‌های طبیعی رنگرزی شده‌اند، در هنگام شستشو دچار رنگ‌دهی و تغییر رنگ می‌شوند. دلیل دوم این است که الیاف به کار رفته در این فرش‌ها وزن بسیار بالایی دارند. در نتیجه هنگام شستشو بسیار سنگین‌تر شده و زحمت زیادی ایجاد می‌کنند.

شستشوی فرش‌های ماشینی به دلیل وزن کم و ثبات رنگ‌های به کار رفته در آن به طور کلی ساده‌تر است. البته در نظر داشته باشید که الیاف پلی‌استر در مقایسه با الیاف اکریلیک حساسیت بیشتری نسبت به مواد شوینده دارند. این الیاف را با هر مواد شوینده‌ای نمی‌توان تمیز کرد. زیرا شستشوی مکرر با مواد نامناسب موجب از بین رفتن رنگ و کیفیت آن‌ها می‌شود.

در این تصویر مادر و دختر نوجوانی را می‌بینیم که در حال تمیز کردن فرش هستند.

قیمت منطقی فرش کودک

یکی از معایب استفاده از فرش‌های دستبافت در دکوراسیون اتاق کودک قیمت بالای آن‌هاست. البته قیمت بالای این فرش‌ها کاملاً طبیعی و منطقی است. در همه جای دنیا کاری که به طور مستقیم با هنر و وقت انسان ساخته شود قیمت بالایی خواهد داشت.

اما صرف این هزینه برای اتاق کودک توجیه منطقی ندارد. چرا که کودک مدام در حال دویدن و بازی کردن در اتاقش است. علاوه بر این روی فرش اتاق کودک پیوسته مواد مختلف ریخته می‌شود و نیاز به شستشو پیدا می‌کند. این شستشوها فرش را از بین می‌برند.
سوای از این کودکان مدام در حال رشد روحی و فکری هستند. بنابراین هیچ بعید نیست که پس از مدت کوتاهی فرزندتان از شما بخواهد فرش جدیدی با طرح جدید برای اتاقش تهیه کنید.

در مقابل یکی از مزیت‌های فرش ماشینی قیمت پایین آن‌هاست. البته شما به عنوان والدین باید دقت داشته باشید که این قیمت پایین در نتیجه‌ی استفاده از الیاف نامرغوب نباشد. زیرا سلامت کودک شما از هر چیز مهم‌تر است.

امروزه انواع فرش ماشینی اتاق کودک با کیفیت و امنیت و دوام بالا تولید می‌شوند. در میان انواع فرش ماشینی جنس اکریلیک به دلیل طول عمر بیشتر قیمت بالاتری نسبت به پلی‌استر و پلی‌پروپیلن دارد.

البته طی بیست سال گذشته تولید الیاف پلی‌پروپیلن رشد بالایی در ایران داشته است. امروزه تعداد زیادی خط تولید این الیاف، به ویژه از نوع (‌BCF) در شهرهای مختلف کشورمان در حال فعالیتند. به نظر می‌رسد با یک برنامه‌ریزی مناسب و کارآمد و توجه ویژه به کیفیت، ایران بتواند یکی از صادرکننده‌های الیاف پلی‌پروپیلن در سطح جهانی باشد.

گفتنی است که مجموعه‌ی فرش افرند در تولید فرش ماشینی اتاق کودک از الیاف پلی‌پروپیلن با کیفیت عالی بدون پرزدهی و بدون ایجاد حساسیت استفاده می‌کند. برای مشاهده‌ی گالری فرش کودک افرند کلیک کنید.

ابعاد فرش ماشینی اتاق کودک

ابعادی که معمولاً برای فرش ماشینی اتاق کودک در نظر گرفته می‌شود 1.5 در 2.25 یا 2 در3 (6متری) یا 2 در 1.40 یا 1 در 1.5 می‌باشد. این فرش‌ها در قالب‌های مربع، مستطیل، بیضی و دایره تولید می‌شوند.

فرش اتاق کودک نباید زیاد کوچک و در ابعاد پادری باشد زیرا ممکن است کودک شما بر روی آن سر بخورد و آسیب ببیند. از طرفی انتخاب فرش بزرگی که تمام اتاق را بپوشاند هم توصیه نمی‌شود. زیرا در این صورت زیر تخت و کمدها به اندازه کافی تمیز نمی‌شود.

امیدواریم که این مقاله در انتخاب و خرید فرش اتاق کودک دلبندتان راهنمای کامل و جامعی برای شما باشد. اما این نکته را حتماً در نظر داشته باشید کسی که بیشترین وقت خود را روی این فرش سپری می‌کند کودک شماست. بنابراین حتماً او را در این انتخاب مشارکت دهید و همچنین با توجه به مطالب بیان‌شده راهنمای خوبی برایش باشید.


جدیدترین فرش‌های کودک

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *