فرش ماشینی, مقالات افرند, نگهداری و نظافت فرش

شکستگی فرش

شکستگی فرش

شکستگی فرش که به اصطلاح به آن کیسی یا چروکی فرش هم گفته می‌شود یکی‌ دیگر از عوامل بسیار مهمی است که در طول‌عمر و جلوه‌ی فرش شما تاثیر به‌سزایی دارد. در صورتی که به وجود آید باید سریعا برطرف شود. در صورتی که بدانید می‌توانید این عیب را رفع کنید بدون اینکه لازم باشد هزینه‌ای را پرداخت کنید. در ادامه‌ی مطلب عوامل ایجاد کننده‌ی شکستگی و راه‌حل‌های رفع آن را بررسی کرده و به طور کامل به این مبحث خواهیم پرداخت. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانیم:

 1. عوامل ایجاد شکستگی فرش
 2. عدم جمع کردن اصولی فرش
 3. نگهداری طولانی‌ مدت فرش در انبار
 4. خشک کردن غیر اصولی پس از شستشو
 5. راه‌حل اصولی و منطقی برای رفع شکستگی فرش

عوامل ایجاد شکستگی فرش

 1. عدم جمع کردن اصولی فرش
 2. نگه‌داری طولانی مدت فرش در انبار
 3. خشک کردن غیر اصولی پس از شستشو

عدم جمع کردن اصولی فرش

قبل از جمع کردن فرش برای مدتی از محیط خانه آن را به هیچ عنوان تا نکنید و حتما آن را لول کنید. دلیلش این است که فرش‌هایی که تراکم و شانه‌ی بالایی دارند چون بسیار سنگین و توپر هستند در صورت تا کردن دچار شکستگی و کیستی می‌شوند .

نگه‌داری طولانی مدت فرش در انبار عامل شکستگی فرش

نگهداری طولانی‌مدت قالی می‌تواند عامل دیگر ایجاد کیستی و چروکی فرش شما باشد. این نگهداری چه به صورت تا شده یا به صورت لول ممکن است این آسیب را ایجاد کند. برای جلوگیری از این آسیب به فرشتان بهتر است هر از چندگاهی لول یا تا‌ی فرش را به طور کامل در فضایی که آنرا نگه‌داری می‌کنید به طور کامل باز کنید و از چهار طرف صافش کنید و ۱ یا ۲ ساعت بگذارید به همان حالت باقی بماند و سپس آن‌ را دوباره جمع کنید.

خشک کردن غیر اصولی پس از شستشو عامل شکستگی فرش

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که فرش خود را برای شست‌و‌شو به یک قالی‌شویی سپرده و پس از تحویل و پهن کردن در فضای منزل متوجه چروک‌ها و کیستی‌هایی در حاشیه و با وسط فرش می‌شوید. هرچقدر روی آن دست بکشید درست نخواهد شد. تنها دلیل آن شستن غیر اصولی قالی‌شویی مورد نظر بوده است. در صورتی که خودتان تصمیم به شستن فرشتان می‌گیرید، در صورتی که پس از شست‌وشو فرش را به صورت غیر اصولی خشک کنید ممکن است پس از اینکه فرش را در محیط خانه پهن کردید متوجه شکستگی و چروکی قسمت‌هایی از فرشتان شوید.


نکات طلایی تا کردن فرش

نکته

در صورتی که شست‌و‌شو را خودتان انجام دهید حتما سطحی که می‌خواهید فرش را روی آن خشک کنید دقت کنید یک سطح کاملا صاف باشد و پشت فرش صاف بماند. در غیر این صورت احتمال کیست افتادگی هست.

راه حل اصولی و منطقی برای رفع شکستگی فرش

 1. قسمت شکستگی فرش  را چه در حاشیه و چه در وسط به طور کامل با دست صاف کنید و یک جسم سنگین روی آن قرار دهید و بگزارید چند ساعتی همان حالت باقی بماند.
 2. فقط توجه داشته باشید که در هنگام قرار‌گیری جسم سنگین روی قسمت کیست افتاده‌ی فرش، قسمت زیره جسم لبه‌دار یا بُرَنده نباشد که به فرش هم صدمه نزند.
 3. مورد دوم که موثرتر است این است که از پشت فرش تعمیرات را انجام دهید به این صورت که :
 4. ابتدا قسمت شکستگی را از پشت فرش پیدا کنید. آن قسمت را از پشت مرطوب کنید.اتو داغ شده را در قسمت مرطوب بکشید. درآخرین مرحله  فرش را لول کنید و در جایی مناسب بگذارید.
 5. اگر این موارد را انجام دادید ولی باز هم متوجه شدید که این چروکی از بین نرفته در مرحله آخر آن را باید به دست یک رفوگر متخصص بسپارید تا با استفاده از تخصص خود آن‌را ترمیم کند.

خواندن مقالات بیشتر

رفتن به صفحه‌ی اصلی فروشگاه افرند

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *