فرش ماشینی, مقالات افرند, نگهداری و نظافت فرش

رفع سوختگی فرش ماشینی

رفع سوختگی فرش ماشینی

زمانی که جسمی داغ در دستان ماست و عجله داریم یک بی دقتی و یا مشغله‌های ذهنی منجر به ایجاد لکه‌های بزرگ و کوچک سوختگی روی فرش و یا موکت می‌شود. در نگاه اول به نظر هرکسی راهی برای رفع آن نمی‌رسد. در این مطلب می‌خواهیم به شما راه‌کارهای رفع سوختگی فرش با اتو، ترمیم فرش سوخته شده با زغال، رفع رنگ زرد سوختگی فرش و روش‌هایی که بتوان با کمترین هزینه و وقت آن را رفع کرد را بررسی کنیم. پس تا پایان مقاله‌ی رفع سوختگی فرش ماشینی همراه ما باشید.

انواع سوختگی فرش و رفع آن

رفع سوختگی فرش ماشینی با اتو

برای رفع سوختگی فرش با اتو، اگر سوختگی زیاد عمیق نیست و فقط یک لکه‌ی زرد از سوختگی به جا مانده می‌توانید از پیاز برای رفع رنگ زرد سوختگی فرش استفاده کنید. روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش، به این صورت است که پیاز نصف شده رو روی محل سوختگی قرار داده و لکه‌ی زرد رنگ را رفع کنید.

در مورد سوختگی‌های عمیق فرش با اتو بهتر است آن را به رفوگر متخصص و حرفه.ای بسپارید. اگر موکت‌ با اتو سوخته باشد می‌توان آن قسمت را بریده و یک تکه‌ی سالم جایگزین کنید.

رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال

برای رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال ابتدا با کاغذ سنباده روی لکه می‌کشید تا سوختگی‌ها ساییده و از فرش جدا شود. سپس ذرات سوختگی را توسط دستمالی پاک کرده و با یک قیچی مناسب انتهای‌ پرزهای سوخته‌ی فرش ماشینی را می‌چینید. اگر هنوز آثار سوختگی روی فرش مشخص است برای ترمیم آن محل سوختگی را با شامپو فرش پوشانده و صبر کنید تا خشک شود و بعد سطح آن را با جاروبرقی تمیز کنید. حتما از شامپو فرش استفاده کرده و از صابون و آب زیاد به هیچ‌عنوان استفاده نکنید. در این حالت نیز سوختگی عمیقبا زغال و ترمیم آن را بهتر است به متخصص بسپارید.


مراقبت از ریشه فرشروش‌های شستشوی فرش ماشینیافزایش طول عمر فرش

رفع سوختگی فرش با سیگار

رفع سوختگی فرش با سیگار شبیه ترمیم فرش سوخته با زغال است. البته در مراحل ابتدایی. پس از سنباده کشیدن سطح سوخته شده و پاک کردن ذرات سوختگی از فرش، انتهای پرز‌های سوخته‌س فرش را با دقت قیچی می‌کنیم. اگر جای سوختگی هنوز مشخص باشد باید از آب اکسیژنه برای رفع سوختگی فرش با سیگار استفاده کنید.

روش تهیه محلول آب اکسیژنه

آب اکسیژنه و آب را به نسبت 1 به 10 مخلوط کرده و محل سوختگی را با آن تمیز کنید. در پایان با یک پارچه‌ی مرطوب آن را تمیز و سپس خشک می‌کنیم.

رفع سوختگی فرش با شمع

اگر فرش یا موکت با شمع روشن دچار سوختگی شود لکه‌های پارافین که هنوز سفت نشده را با قاشق جمع کرده و از روی فرش بردارید. یک دستمال خشک را روی محل سوختگی قرار داده و با اتوی گرم به آرامی روی آن بکشید تا پارافین باقیمانده کاملا جذب شود. سپس دستمال را نم‌دار کرده محل را پاک کنید و اجازه دهید خشک شود.

روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش

از بین بردن سوختگی سطحی فرش بسیار ساده است. مثال سوختن فرش با قابلمه‌ی داغ است. برای رفع آن می‌توانید از یخ استفاده کنید. ابتدا پارچه‌ای را روی لکه‌ی فرش داده تا رطوبت فرش جذب آن شود. سپس فرش را در جهت خاب جارو یا شانه کرده تا یک‌دست شود.

رفع سوختگی موکت پشمی

برای رفع لکه‌ی موکت پشمی(با توجه به میزان سوختگی) می‌توانید از روش‌های ذکر شده برلی رفع سوختگی فرش با اتو، رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال و رفع رنگ زرد سوختگی فرش کمک بگیرید. اما باید به نکات زیر توجه کنید.

نکات

درصورتی که به آب نیاز پیدا می‌کنید از آب ولرم استفاده کنید. از آمونیاک یا لکه‌برهای قلیایی استفاده نکنید. چرا که به بافت موکت آسیب می‌رسانید. بعد از رفع لکه‌ی سوختگی، محل خیس شده را با فن سشوار و حرارت کم خشک کنید.

رفع سوختگی فرش ماشینی و رفوی آن در خانه

اگر قسمت کوچکی از فرش شما با هرچیزی سوخت و پرزهای آن از بین رفت، ترفند زیر را برای رفع سوختگی فرش به کار ببرید. در صورتی که روش‌های بالا پاسخگو نبود برای رفع سوختگی فرش با اتو،رفع سوختگی فرش ماشینی با زغال، یک موچین یا قیچی مهیا کرده و تعدادی پرز‌ از قسمت‌های سالم فرش جدا کنید. توجه داشته باشید که رنگ آن‌ها مشابه با قسمت سوخته باشد. سپس به قسمت سوخته مقداری چسب مانند چسب سیمان زده، پرزها را روی آن قرار داده و فشار دهید. روی آن یک وسیله سنگین یا چند کتاب بگذارید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. برای موکت هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.

رفتن به صفحه‌ی اصلی فرش افرند

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *