فرش آشپزخانه, فرش ماشینی, مقالات افرند, نگهداری و نظافت فرش

انواع سوختگی فرش را بیشتر بشناسیم

انواع سوختگی فرش دستباف

اولین سوالی که به ذهن بعد از سوختن فرش خطور می‌کند این است که آیا فرش قابل ترمیم است؟ آیا ظاهر و بافت آن دوباره برمی‌گردد یا خیر! فرش‌ها می‌سوزند چون ما یک لحظه غفلت کرده‌ایم. اتو و قابلمه‌ی داغ، قلیان و سیگار، فشفشه‌های روز تولد، شمع و هویه‌کاری و … از جمله مواردی هستند که می‌توانند منجر به سوختگی فرش شوند. گاهی اوقات سوختگی‌ها سطحی هستند و می‌توان در منزل اقدام به ترمیم آن‌ها کرد. اما این تا زمانی است که سوختگی به عمق جان فرش نرسیده باشد. که در این صورت تنها یک رفوگر قالیشویی می‌تواند آن فرش را نجات دهد. استفاده از خدمات ترمیم و رفوگری باعث افزایش طول عمر فرش و ماندگاری آن می‌شود.
رفع سوختگی فرش دستباف از خدمات رفوگری قالیشویی است. منظور از رفوگری ترمیم انواع صدمات فرش است. در این مقاله به انواع سوختگی فرش و نکات آن می‌پردازیم.

سوختگی فرش

سوختگی فرش به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • سطحی
  • عمقی

در سوختگی سطحی دو تا سه میلی‌متر از عمق فرش آسیب می‌بیند. با تراش و ترفندهای خاص رفوگری مورد ترمیم است. اما در سوختگی عمیق به تار و پود فرش آسیب می‌رسد. ترمیم این سطح از آسیب دیدگی بستگی به نوع فرش و الیاف آن دارد.

سوختگی فرش دستبافت

خبر هیجان‌انگیز در مورد فرش‌های دست‌باف این است که سوختگی در هر شکل و میزانی که باشد قابل ترمیم و بازسازی است. در مورد فرش‌های دستباف و ابریشم کارشناس رفوگر می‌تواند آن را ترمیم و رفع سوختگی کند. فرش دستباف نوع الیاف آن به شکلی است که در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد. در ترمیم فرش سوخته هرچه تراکم بافت بالاتر باشد رفع سوختگی آن بهتر انجام می‌شود‌. اگر عمق سوختگی زیاد باشد به سختی می‌توان قسمت سوخته شده را مورد مرمت و رفوگری قرار داد. در سوختگی‌های محدود با استفاده از قیچی‌های مخصوص، لایه‌های سوخته شده از سطح فرش جدا می‌شوند. در این مرحله باید دقت کنید که به بافت الیاف فرش آسیب نرسد.

رفع سوختگی فرش دستباف و نفیس بهتر است به متخصص این کار سپرده شود ولی اگر فرشتان سوختگی سطحی دارد می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که در مقاله قبل درباره‌ی فرش ماشینی گفته شد آن را رفع کنید. به همین صورت، ترمیم سوختگی فرش ابریشم به حوصله و تخصص زیادی نیاز دارد و از دستگاه‌های مخصوص برای آن استفاده می‌شود. همچنین برای از بین سوختگی فرش گبه، سطح سوختگی را به آرامی سمباده بکشید. سپس مقدار کمی از پرزهای لبه‌ی فرش را چیده و با استفاده از چسب فرش روی محل آسیب دیده بچسبانید.

نکات

اگر بنا به شرایطی به دنبال رفع سوختگی فرش توسط خودتان در منزل هستید نکات زیر را رعایت کنید.

  1. برای رفع سوختگی فرش با بخاری، بخش آسیب‌دیده را سمباده کشیده و سپس از محلول سرکه سفید و آب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
  2. سعی کنید تا حد امکان از مواد شیمیایی برای این کار استفاده نکنید؛ چرا که احتمالا به بافت فرش آسیب زده و نتیجه عکس خواهد داد.
  3. در تمامی راه‌کارهایی که به شما داده می‌شود، فرش را تنها با آب سرد شستشو دهید. آب گرم می‌تواند رنگ‌بندی قسمت آسیب‌دیده را به هم بریزد.

در این مقاله انواع سوختگی فرش از نظر سطحی و عمقی بودن را بررسی کردیم. در مقاله‌‌ی بعد به سوختگی فرش با اجسام داغ متفاوت و روش رفع آن می‌پردازیم.

خواندن مقالات بیشتر افرند

رفتن به صفحه‌ی اصلی فروشگاه افرند


اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *