نگهداری و نظافت فرش

نحوه تمیز کردن فرش ماشینی در خانه

تمیز کردن فرش ماشینی

هر چقدر هم که سعی کنید فرشتان را تمیز نگه دارید این کار غیر ممکن است. در همه خانه ها حداقل یک بچه رفت و آمد دارد و ممکن است فرش شما توسط بچه ها یا کسانی که با کفش در منزل قدم می زنند  کثیف شود. ممکن است در ابتدا نسبت به این مساله بی تفاوت باشید اما پس از مدتی رد خاک روی فرش هایتان دیده می شود و اینجاست که تمیز کردن فرش مهم می شود  و نمی توانید نسبت به این قضیه بی اهمنیت باشید.

اگر دستگاه بخار تمیز کننده ندارید و قالی شویی مطمئنی را سراغ ندارید، روش هایی برای نظافت فرش وجود دارد. در اینجا چند نکته از نحوه تمیز کردن فرش در خانه را  آورده ایم. بسیاری از محصولاتی که برای تمیز کردن فرش نیاز دارید ارزان هستند و احتمالاً مواردی هستند که در هر خانه ای از قبل موجود است. نهایتا چیزی که شما نیاز دارید کمی زمان است و در انتها فرش هایی که تمیز به نظر می رسند.

نحوه تمیز کردن فرش در خانه

ممکن است فکر کنید تمیز کردن فرش در منزل کار مشکل و وقت گیری است و کیفتی پایین تر نسبت به کارخانه های شستشوی فرش دارد. در این جا تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای تمیز کردن فرش خود بدون دستگاه بخار استفاده کنید. روش های زیر و راه حل های تمیز کردن فرش خانگی برای از بین بردن انواع لکه و تمیز کردن فرش بسیار مفید است.

1)  فرش را با قلم مو تمیز کنید

برای از بین بردن خاک ، گرد و غبار و آلاینده های موجود در فرش می توانید از قلم مو استفاده کنید. برای این کار لازم است زانو بزنید و فرش را تمیز کنید. این روند باید هر هفته انجام شود تا  خاک و گرد و غبار در محل قرار نگیرد.

نکته: این روش در مورد فرش های ابریشمی و فرش هایی که بسیار ظریف و حساس هستند بیشتر کاربرد دارد.

2) فرش را با سرکه تمیز کنید

یکی دیگر از روش های تمیز کردن لکه های فرش در منزل بدون شستشو استفاده از سرکه است. برای این کار تنها چیزی که نیاز دارید یک سطل ، یک برس تمیز کننده ، مقداری سرکه سفید است. سرکه برای برطرف کردن لکه های چربی و هر نوع لکه دیگری که بر روی فرش وجود دارد، بسیار کاربردی است.

دستور العمل تمیز کننده فرش

 • یک فنجان سرکه سفید
 • آب گرم
 • یک سطل

برای شروع ، سطل را با آب گرم و یک فنجان سرکه سفید پر کنید. برس را بگیرید و آن را با مایع درون سطل آغشته کنید. شروع به تمیز کردن فرش با محلول کنید. شما به اندازه ای از مخلوط موجود برای نظافت فرش استفاده کنید که فرش کمی مرطوب شود اما خیس و اشباع نشود.

هنگامی که کارتان با برس روی فرش تمام شد، سطل را خالی کنید و آن را با آب تازه پر کنید. یک دستمال یا حوله پارچه ای را درون سطل فرو کنید. آن را حلقه کنید و دوباره روی فرش بکشید. بعد از این مرحله صبر کنید تا فرش کاملاً خشک شود. برای کمک و سرعت بخشیدن به روند خشک کردن ، می توانید از پنکه استفاده کنید یا پکیج کف اتاق را روشن کنید.


شستشوی فرش در منزلتمیز کردن لکه خون از روی فرشبهترین روش تمیز کردن فرش
بیشتر بدانید…

3) تمیز کردن فرش با جوش شیرین

جوش شیرین یک محصول معجزه آسا است، چرا که برای همه چیز از پخت تا تمیز کردن فرش استفاده می شود. استفاده از جوش شیرین یک روش ارزان و سازگار با محیط زیست است و با لکه ها و بوهای نامطبوع در فرش مقابله می کند.نظافت فرش با جوش شیرین بسیار ساده است.

کافی است مقدار زیادی جوش شیرین را مستقیماً روی لکه بریزید. با یک بطری اسپری حاوی آب داغ، روی فرش اسپری کنید. حداقل به مدت سه ساعت صبر کنید و اجازه دهد این مخلوط خیس شود و خاک و بو را جذب کند. بعد از خشک شدن آن ناحیه، از جاروبرقی برای جارو کردن جوش شیرین استفاده کنید.

4) تمیز کردن فرش های دستباف

اگر در خانه خود فرش های دستباف دارید حتما می دانید که  آنها می توانند بسیار کثیف شوند. بسیاری از این فرش ها طبیعت ظریفی دارند و نظافت آنها کاری مشکل و پر دردسر است. برای تمیز کردن این نوع فرش  بهتر است از محلول زیر استفاده کنید:

 • 1 فنجان سرکه
 • 2 فنجان آب
 • 2 قاشق چایخوری نمک
 • 15 قطره روغن گیاهی

تمیز کردن این نوع فرش با دست کار سختی است. قبل از شروع این محلول را برای تمیز کردن تهیه کنید نکته مثبت در باره محلول این است که ارزان و عاری از مواد شیمیایی سمی می باشد.

 • در مرحله اول با جارو کردن فرش از دو طرف شروع کنید. در مرحله بعد ، باید با تست کردن نقطه ای در گوشه فرش ، رنگ آمیزی فرش را آزمایش کنید. اگر محلول تمیز کننده رنگ ان نقطه را از بین نبرد یا رنگ را پخش نکند، می توانید برای تمیز کردن فرش اقدام کنید.
 • مواد را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. یک اسفنج یا قلم مو را درون محلول فرو کنید و فرش را تمیز کنید. اجازه دهید مخلوط چند دقیقه روی فرش بنشیند.
 • کاسه را با آب تازه و تمیز پر کنید. فرش را کاملاً بشویید. با استفاده از یک حوله تمیز ، آب اضافی را از فرش جدا کنید ، فقط در جهت خواب فرش کار کنید.
 • فرش را در بیرون از اتاق بگذارید تا در آفتاب خشک شود. پس از خشک شدن قسمت بالای فرش ، آن را بچرخانید تا کف فرش خشک شود. هنگامی که فرش کاملاً خشک شد ، از جاروبرقی استفاده کنید تا الیاف فرش را به حالت اول برگردانید ، زیرا احتمالاً در طی فرآیند تمیز کاری فشرده شده است.

توجه: برای لکه های سخت ، ممکن است بخواهید از پراکسید هیدروژن به طور مستقیم استفاده کنید. این محلول  برای افزایش کارایی در تمیز کردن استفاده می شود. با این حال ، موقع استفاده مراقب باشید و حتما قبل از استفاده تست کنید زیرا ممکن است فرش شما را سفید کند.

5) تمیز کردن فرش های راهرو و راه پله ها:

اگر در اپارتمان زندگی می کنید ، می دانید که چقدر فرش های روی پله می تواند کثیف شوند. بیشتر تمیز کننده های  صنعتی فرش  برای تمیز کردن فرش های روی پله ساخته نشده اند. به این معنی است که برای روی پله های خود ، باید این کار را با دست انجام دهید.

 • 1 فنجان سرکه
 • 2 فنجان آب گرم
 • 2 قاشق چایخوری نمک
 • 15 قطره روغن اسطوخودوس

یک روش این است که از محلول های اماده برای شستشو استفاده کنید  روش مطمئن تر تمیز کردن با محلول خانگی است. برای تهیه محلول تمیز کردن فرش خانگی ، آب گرم و سرکه را در یک بطری اسپری بزرگ ترکیب کنید. روغن اسطوخودوس و نمک را درون ظرف اضافه کنید و خوب تکان دهید.

 • برای از بین بردن کثیفی و الودگی قبل از هر چیز پله ها را تمیز کنید ، از پله بالا شروع کنید و به سمت پایین کار کنید.
 • بعد از تمیز شدن سطح زیر فرش، آن را با استفاده از برس سفت و محلولی که تهیه کرده اید، برس بکشید تا تمام سطح تمیز شود
 • مانند تمام مراحل قبل با استفاده از یک حوله و آب تمیز محلول را از روی فرش تمیز کنید
 • اجازه دهید فرش خشک شود

نکات مهمی که مانع از آلودگی فرش در طولانی مدت می شوند:

 • لازم است برای تمیز کردن فرش ها هفته ای یک بار، مخصوصا نواحی که تردد بیشتری وجود دارد جارو برقی بکشید
 • کشیدن دائم جارو برقی از ایجاد ذرات ریز و درشتی در فرش جلوگیری می کند و عمر فرش شما را طولانی تر می کند.
 • هر چند هفته یک بار برای تمیز کردن اطراف پایه های مبل، رادیاتور و سایر مکان های غیر قابل دسترس زمان بگذارید.
 • در فرشهایی که خاب بلندتری دارند جارو کشیدن را هر چند روز یکبار تکرار کنید
 • استفاده از بخارشو حس تازگی به فرش می دهد و می توان برای گرفتن گرد و غبار از این وسیله استفاده کرد.
 • جوش شیرین را در مخزن بخارشوی خود اضافه کنید تا بوی بد فرش را از بین ببرد.

سخن نهایی:

تمیز کردن فرش با دست کار سختی  است اما ارزش این تلاش را دارد. این تکنیک ها به شما کمک می کنند فرش های خود را تمیز کنید و لکه ها و بوهای نامطبوع را از بین ببرید  برای اطلاع از روش های نگهداری از فرش خانگی ، می توانید این پست را بررسی کنید.

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *