فرش ماشینی, مقالات افرند

بهترین نخ فرش ماشینی

بهترین نخ فرش ماشینی

بهترین نخ فرش ماشینی چیست؟ در هنگام انتخاب و خرید فرش حتماً به جنس نخ خاب فرش دقت کنید زیرا مهم‌ترین عامل در کیفیت و ماندگاری فرش، جنس نخ خاب فرش است.این نکته را فراموش نکنید که شناخت الیاف فرشباعث می‌شود برای  نیازهای مختلف ، بهترین و مناسب ترین فرش را انتخاب کنید. از طرفی برخی الیاف‌ که کیفیت و ماندگاری بیشتریدارند گران‌تر هستند و در مواردی ممکن است سودجویان، فرش با الیاف ضعیف را هم قیمت با فرش باکیفیت عرضه کنند . به همین دلیل شناخت و تشخیص الیاف بکار رفته در فرش ماشینی برای خریدار بسیارمهم و ضروری است. در این مطلب قرار است به بررسی اجمالی بهترین نخ پرداخته و مزایای آن را بررسی کنیم. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

تولیدات اولیه

تولیدکنندگان در تولیدات اولیه خود از انواع الیاف BCF، پلی پروپیلن، جوت و پلی‌استر استفاده می‌کردند. هرکدام با توجه به خواصی که داشتند از مزایا و معایبی نیز برخوردار بودند. اما اخیرا نخ جدیدی تولید شده که توسط آن تمام کمبود‌های قبل که در تولید فرش ماشینی داشتیم را رفع کرده است. و این موضوع همچنین موجب رضایت بیشتر مشتریان گردیده است.

نخ مهم‌ترین گزینه‌ی ارتقای کیفیت

نخ مهم‌ترین گزینه در بالا بردن کیفیت انواع فرش‌های ماشینی است. بسیاری از سودجویان در این بازار پررونق فروش فرش ماشینی جنس بی‌کیفیت را جایگزین بهترین فرش با بهترین نخ می‌کنند. با قیمت بالا به مشتریان غالب کرده و به نارضایتی مشتری اهمیت نمی‌دهند. این نکته‌ی پر اهمیت را فراموش نکنید که در انتخاب فرش اصل باید دقت بیش‌تری کرد. و این مستلزم شناخت الیاف آن است. در این صورت است که قادر خواهید بود جنس اصل و غیر اصل را تشخیص دهید. پس توصیه می‌کنیم در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید‌ و اطلاعات خود را بالا برده و در انتخاب خود موفق‌تر شوید.

بهترین نخ مصرفی در کارخانه‌ها

بهترین نخ مصرفی از دیدگاه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ایرانی نخ اکریلیک است. ولی در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته به خاطر پرزدهی و مشکلات زیست محیطی در تولید محصولات نساجی و کف‌پوش‌ها از این الیاف کمتر استفاده می‌شود. تولید بهترین و با کیفیت‌ترین فرش‌ها و ظاهر زیبا به وسیله‌ی استانداردترین نخ که همان نخ اکریلیک است انجام می‌شود. این الیاف که در ایران با کمبود آن مواجه هستیم. دلیل آن کمبود متریال خام جهت تولید آن است. این الیاف نسبت به الیاف‌های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است. همین امر موجب می‌شود قیمت فرش ماشینی افزایش پیدا کند. در صورتی که بخواهیم این الیاف را با دیگر الیاف استفاده شده در کارخانجات فرش‌بافی مقایسه کنیم، باید بگوییم بسیار با کیفیت‌تر و بهتر است.


نخ اکریلیکنخ خاب فرشانواع فرش ماشینی
بیشتر بدانید…

تولیدکنندگان فرش ماشینی

تولیدکنندگان فرش ماشینی با هیت‌ست کردن یا حرارت‌دهی به این الیاف ، ضخامت آن را کاهش داده و آن را برای بافت با دستگاه‌های جدید و پیشرفته آماده می‌کنند‌. چرا که این دستگاه‌ها قابلیت تولید فرش با الیاف نازک را دارند. به این ترتیب فرش ریزبافت را تولید کرده که بیشتر مورد پسند و تقاضای مشتریان است.

عملیات هیت‌ست کردن

در فرآیند هیت‌ست کردن و حرارت‌دهی مقاومت الیاف را افزایش می‌دهند. این در حالی‌ است که در هنگام بافت با سرعت بالای ماشین‌های بافنده به هیچ عنوان پاره نمی‌شود. همچنین با عملیات هیت‌ست تثبیت و رنگ پذیری الیاف اکریلیک افزایش می‌یابد. با شستشوی آن توسط مواد شوینده‌ی شیمیایی و یا قرار گرفتن در برابر آفتاب حالت رنگ پریده و کم‌رنگ پیدا نکرده و طرح و نقشه‌ی فرش بی رنگ و روح نمی‌شود. این الیاف از نظر شستشو بسیار راحت و از نظر وزنی سبک است. از دیگر مزایای الیاف اکریلیک به مقاومت بالای آن در برابر عوامل فرسایشی و طبیعی مثل جذب گرد و غبار و آلودگی و رطوبت اشاره نمود. تولید فرش آنتی‌باکتریال سبب می‌شود که فرش از نفوذ هرگونه آلودگی در امان باشد. از مهم‌ترین خواص الیاف اکریلیک که در عملیات هیت‌سیت به وجود می‌آید عدم پرزدهی است. این مزیت به تولید فرش ضدحساسیت و تولید فرش اکریلیک مطابق با استانداردهای روز دنیا منجر می‌شود.

انواع جنس نخ خاب فرش

فرش ماشینی با الیاف مختلف بافتهمی‌شود که به دودسته الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی می‌توان تقسیم کرد. الیاف طبیعی نظیر پشم و بامبو رایج‌ترین الیاف هستند؛فرش‌هایدست‌باف عمدتاً از جنس پشم هستند و در فرش‌های ماشینی از الیاف بامبو بیشتر استفاده می‌شوند. به طور کلی الیاف مصنوعی سهم بالاتری در بازار فرش داشته و نسبت به الیاف طبیعی مصرف بیشتری دارند و اقتصادی تر هستند. محبوب‌ترین الیاف مصنوعی در فرش ماشینی اکرولیک، پلی استر و پلی پروپیلن است.

اکرولیک

اکرولیک محبوب‌ترین الیاف در صنعت نساجی کشور است که نسبت به دیگر الیاف از دوام و کیفیت بالاتری برخورداراست. این نوع نخ نسبت به پلی‌استر و پلی‌پروپیلنگران‌تر است و فرش از جنس اکرولیک در مقایسه بافرش های پلی استر و پلی پروپیلن نرم‌تر و لطیف‌تر است و در مقابل کوبیدگی مقاومت بیشتری دارد. نخ اکرولیک ازلحاظ کیفیتی انواع مختلفی دارد و بهترین نوع آن اکرولیک هیت ست شده است که پرز دهی چندانی ندارد. امروزه اکثر نخ های اکرولیک بکار رفته در صنعت فرش ماشینی، هیت ست شده هستند که باعث ایجاد حساسیت نمی‌شوند و پرز نمی‌دهند.نخ اکرولیک ظاهر و خواص شبیه به پشم دارد و از ثبات رنگی بالایی برخوردار است. فرش‌هایبافته شده از جنس اکرولیک هنگام شستشو و رفت آمد زیاد معمولا صدمه نمی بینند و تغییر شکل ظاهری نمی‌دهند.

ویژگیهای فرش اکرولیک

 • نخ اکریلیک بسیار بادوام است و فرش‌هایبافته‌شده با این نخ ماندگاری بالایی دارند.
 • نخ آکریلیک به لحاظ ثبات نوری، شست‌وشو و سایش بسیار مقاوم است.
 • بافت نرم‌تری را به فرش می‌دهد.
 • دیرتر کثیف می شود و از طرفی زودتر تمیز شدن الیاف در فرآیند شستشو از مزایای آن است.

پلی‌استر

بعد از اکرولیک پرکاربردترین الیاف است و نسبت به اکرولیک ارزان‌تر است ولی مثل اکرولیک دربرابر سایش، حرارت و کوبیدگی مقاوم نیست. فرایند هیت ست کردن، کیفیت و مقاومت نخ پلی استر را بیشتر می‌کند. نخ پلی‌استر پرز دهی ندارد و بهترین گزینه برای فرش اتاق کودک و فرش اتاق‌ خواب است. بهتر است در محل‌های پررفت‌وآمد از این نوع فرش‌ها استفاده نشود.

انواع مختلف پلی‌استر مانند پلی اوژن و میکروفلامنت وجود دارد که این دو نوع باکیفیت‌ترین نخ هایپلی‌استر هستند. از نخ های پلی اوژن بیشتر در فرش‌های چاپی و کلاریس استفاده می‌شود که نسبت به نخ های معمولی پلی‌استر بسیار مقاوم‌تر هستند و کیفیت بالاتری نیز دارند.

ویژگی‌های فرش پلی‌استر

 • فرش‌های بافته‌شده با نخ پلی‌استر دارای زرق‌وبرق و رنگ و لعاب بسیار زیبایی هستند.
 • فرش‌های پلی‌استر پرزدهی ندارند.
 • فرش های پلی‌استر رطوبت را جذب نمی‌کنند.
 • قابل شستشو هستند.

پلی‌پروپیلن

الیاف پلی‌پروپیلن به دلیل قیمت مناسبی که دارند جزو الیاف محبوب در صنعت فرش ماشینی محسوب می‌شوند. بیشتر گبه‌های ماشینی از جنس نخ پلی پروپیلن هستند. این الیاف در مقایسه با اکرولیک برگشت‌پذیری کمتری دارند ولی در برابر مواد شیمیایی و رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این فرش‌ها ضخیم هستند وبه دلیل هیت ست شدن نخ خاب،پرز دهی  ندارند. این ویژگی‌هاباعث می‌شود تا فرش‌های از جنس پلی‌پروپیلن بهترین انتخاب برای آشپزخانه و یا مناطق مرطوب باشند. در برابر کپک‌ها بسیار مقاومند، لکه پذیری بسیار کمی دارندو راحت قابل تمیز شدن هستند.

ویژگی های فرش پلی پروپیلن

 • تولید خودرنگ
 • حجم و پوشش مناسب
 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاوم در برابر لکه
 • الکتریسیته ساکن اندک
 • قیمت مناسب

جمع‌بندی

بهترین جنس نخ برای فرش سالن و مکان های پرتردد،اکرولیک هیت ست شده است که مقاومت خوبی در برابر سایش و کوبیدگی دارد . فرش های با الیاف گیاهی برای افرادی که حساسیت های پوستی دارند بسیار مناسب استو به طور کلی الیاف گیاهی با بدن انسان سازگار تر هستند. فرش های با نخ خاب پلی استر و پلی پروپیلن هیت ست شده به دلیل قیمت مناسب و عدم پرزدهی، برای اتاق خواب و آشپزخانه مناسب تر هستند.

خواندن مقالات بیشتر افرند

رفتن به صفحه‌‌ی اصلی فروشگاه افرند

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *