مقالات افرند

تابلو فرش چیست؟

تابلو فرش چیست؟

تابلو فرش چیست؟ ابعاد کوچکتری از فرش هستند که قاب می‌شوند. این تابلوها بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارند و به خانه رنگ، اصالت و زیبایی منحصر به فردی می‌بخشند. تابلو فرش در سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی از عنصرهای زیباسازی خانه محسوب می‌شود. این تابلو همانطور که می‌دانیم تاریخ، معنا، فرهنگ و اصالت ایرانی را در خود جای داده است. در این مطلب به پاسخ پرسش تابلو فرش چیست؟ می‌پردازیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

انواع تابلو فرش و طرح‌های آن

تابلو فرش همانند فرش در دو نوع دستباف و ماشینی در بازار موجود است. این کالا بین ایرانیان بسیار محبوب و پرطرفدار است. این تابلوها در سایزهای ۳۵×۵۰، ۷۰×۵۰، ۱۰۰×۷۰، ۱۲۰×۸۰، ۱۵۰×۱۰۰، ۲۰۰×۳۰۰ وجوددارند‌ این سایزها عمومی‌تر بوده و در بازار بیشتر از آن ها به چشم می‌خورد. طرح این فرش‌ها مناظر طبیعی جنگل و رودخانه و کوه و دریا و نقش گل و حیوانات مختلف، پرتره و چهره‌های مشهور، آیات قرآن و احادیث.

تاریخچه تابلو فرش

فرش‌های تابلو فرش در طول تاریخ رشد کرده‌، توسعه پیدا کرده و به تکامل رسیده‌اند. این گسترش و توسعه به سده‌ی پنجم پیش از میلاد باز می‌گردد. هرچند قالی‌بافی در دوره‌ی هخامنشی بسیار مورد توجه بوداما شواهدی که وجود دارد نشان می‌دهد در دوره‌ی ساسانی بافت تابلو فرش رونق گرفته است. فرش بهارستان یا همان بهار خسرو مربوط به دوران ساسانی است که توسط اعراب به غنیمت برده می‌شود.

تکامل تابلو فرش از گذشته تاکنون

در گذشته نقشه‌های کاغذی برای بافت این تابلوها به کار می‌رفت. به این صورت بود که بعد از انتخاب طرح موردنظر فرش، آن طرح بر اساس اندازه‌ی فرش و با دستگاه‌های چاپ روی کاغذ به چاپ می‌رسید و بافنده برای بافت کاغذ را شطرنجی می‌کرد.

با گسترش تکنولوژی و نمودارهای تصاویر، طرح‌ها به صورت کامپیوتری در آمده است. به این نقشه‌های بافت نقشه‌های کامپیوتری می‌گویند.

خاستگاه تابلو فرش ایرانی

شهر سردرود پایتخت تولیدکنندگان بزرگ تابلوفرش دستباف محسوب می‌شود. فروشندگان زیادی مشغول این هنر می‌باشند. این هنر اشتغالزایی و ارز آوری به‌سزایی نیز داشته است. این شهر در استان آذربایجان شرقی و در شهرستان تبریز واقع شده است. سردرود به عنوان پایتخت تابلو فرش جهان لقب گرفته است. سردرود قدمت 80 ساله دارد و طرح‌های این شهر به علت طیف رنگ زیاد و ظرافت آن از ارزش و مقبولیت در سطح جهانی برخوردار است. تابلو فرش دستباف سردرود اغلب در قالب پرتره بافته می‌شوند.

دقت در انتخاب تابلوها

در انتخاب تابلو فرش به خصوص تابلوهای دستباف باید توجه کنید. زیرا این تابلوها به خاطربی دقتی در بافت ممکن است دچار ایراد و اشکال باشند. این مسئله از زیبایی آن‌ها می‌کاهد.

عیوب تابلو فرش

  1. عدم اصالت طرح و نقشه
  2. بافت دارای اشکال
  3. استفاده از نخ بی‌کیفیت
  4. عدم یکنواختی و نامنظم بودن اندازه‌های تابلو فرش
  5. تابلوهای ماشینی به دلایل مختلف از جمله نخ و الیاف نامناسب، نقشه‌های بی‌هویت، دستگاه‌های قدیمی، عدم نظارت بر مراحل تولید نخ و… ممکن است ایرادهایی داشته باشند و این از اعتبار و جذابیت فرش کم ‌می‌کند.

خواندن مقالات بیشتر افرند

رفتن به صفحه‌ی اصلی فروشگاه افرند

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *