راهنمای خرید فرش, مقالات افرند

الیاف نایلون

الیاف نایلون

مصرف‌کنندگان از کفپوش‌های نایلونی بسیار استقبال کرده‌اند. این آمار حدود ۹۰٪ کف‌پوش‌های خانگی و ۶۵٪ از کل مصرف کف‌پوش را به خود اختصص داده است. در این مطلب قصد داریم به نقش الیاف نایلون در فرش‌های فانتزی و مدرن و ویژگی‌های آن بپردازیم.

ویژگی‌های کف‌پوش نایلونی

این نوع کف‌پوش‌ها برای مکان‌هایی که در آن رفت و آمد زیاد است گزینه‌ی خوبی است. همچنین بسیار بادوام و برگشت‌پذیرند و ارتفاع خاب آن حفظ می‌شود. در برابر گرد و خاک، لکه و کپک مقاوم است. ثبات شستشویی این الیاف که پس از ریسندگی رنگ می‌شوند، بالاست. بسیاری از کف‌پوش‌های نایلونی با نور خورشید دچار فرسایش و رنگ پریدگی می‌شوند. الیاف نایلونی به دو صورت الیاف بلند یا فلامنت، و الیاف کوتاه یا اسپان تولید می‌شوند. احتمال پرزدهی و بازشدن نخ‌های فلامنتی کمتر است.

تاریخچه‌ی نایلون

سال ۱۹۲۸ شرکت دوپنت از دکتر کاروترز دعوت کرد که در آزمایشگاه‌های خود بر روی مواد پلیمری تحقیق کنند. نتیجه‌ی زحمات او با توجه به ساختمان ابریشم ایجاد پلیمر اولیه‌ی نایلون بود. ریسندگی نایلون در کارخانه‌ی تولید الیاف به صورت مذاب يا ذوب ريسي melt spinning انجام می‌شود.

پلیمر نایلون یا چیپس نایلون پس از تولید و خشک شدن در مخزن مذاب ریخته شده و از رشته‌ساز عبور داده می‌شوند. در این این مخزنیک منطقه‌ی حرارتی و دو همزن مارپیچی وجود دارد. رشته‌های نایلون که از رشته‌ساز خارج می‌شوند در تماس با هوا سریع جامد شده و الیاف بدست می‌آیند. نایلونی که تولید می‌شود استحکام کمی داشته از این‌رو به کشش نیاز دارد تا نظم مولکولی آن افزایش یافته و استحکام بیشتر شود.

ساختار نایلون

نایلون، پلیمری بشر ساخته و تشکیل‌شده از ملکول‌های پلی‌آمید با زنجیره‌ی مولکولی بلند است. الیاف نایلون در دو صورت فلامنتی حجیم (BCF) و یا ریسیده شده در صنعت بافندگی است. پس از تولید طی فرآیند رنگرزی رنگ می‌شود.

مزایای نخ فرش نایلونی

 1. حجم و پوشانندگی مناسب
 2. مقاومت در برابر خرد کردن خوب
 3. دوام زیاد
 4. شفافیت
 5. عمق رنگ
 6. درخشندگی زیاد
 7. کارکرد مناسب با وجود وزن کم
 8. مقاوم در برابر گردوخاک
 9. قابلیت شستشو

معایب نخ فرش نایلونی

 1. گران‌قیمت است.
 2. به‌راحتی با لکه‌های مواد غذایی آلوده می‌شود.
 3. در تماس با مواد سفید‌کننده و کلر، رنگ خود را از دست می‌دهد.

خواندن مقالات بیشتر افرند

رفتن به صفحه‌ی اصلی فروشگاه افرند

اگه از مطلب خوشتون اومد. خوشحال میشیم امتیاز بدید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *